Afetlere hazırlık kapsamında risk alma yanlılıkları ile karar almayı etkileyen nedenlerin belirlenmesi: Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi örneği
Detection of the causes of risk taking biases and decision making in the context of preparation to disasters: exemplification of Tekirdağ Süleymanpaşa district
- Tez No: 877740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ÜSTÜN GEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Sosyoloji, Healthcare Management, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde insanların karar almalarını etkileyen sosyal, çevresel, toplumsal, ekonomik, psikolojik vb. çeşitli etkenler mevcuttur. Bireyler karşılaştıkları bu durumlar neticesinde mutlu, sinirli, kaygılı ya da duygusal olabilmekte, bunun sonucunda da risk alma eğilimleri yüksek olabilmektedir. Risk alma davranışında bulunan bireylerin temel düşüncesi, olası sonuçlar arasından kendileri için en faydalı olanına ulaşmak adına, yine kendileri için en zararlı olan sonuçlara katlanabilme durumunu ifade etmektedir. Risk alma davranışı hayatımızın her döneminde karşılaştığımız bir durumdur. Hayatımızda karşılaşabileceğimiz tehlikelerden biri olan afetler neticesinde de bir takım riskli durumlar oluşabilmektedir. Ancak afetler esnasında ve afetlerden sonra meydana gelebilecek tehlikelere ilişkin riskler azaltılabilmektedir. Risk azaltma çalışmaları bireyler, toplum ve kamu gücü ile mümkün kılınabilmektedir. Ancak bireylerin karşılaşma ihtimali oldukça yüksek olan afetlere karşı herhangi bir önlem almadığı, yani risk alma eğiliminde olduğu görülmektedir. Bu kapsamda bireylerin risk alma davranışlarının neler olduğu ve bu davranışı etkileyen sebepler, afetler ve risk azaltma çalışmaları çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
People's decisions are affected from social, environmental, societal, economic and psychological factors. Due these factors, individuals may be happy, angry, anxious or emotional; therefore their tendency to take risks may be variable. The basic idea of individuals who engage in risk-taking behavior is to endure the harmful consequences in order to reach the beneficial ones. Risk-taking behavior is a situation we encounter in every period of our lives. As a result of disasters, which is one of the dangers that we may encounter in our lives, some risky situations may occur. However, risks related to hazards that may occur during and after disasters can be reduced. Risk reduction studies can be made possible by individuals, society and public power. However, it is seen that individuals do not take any precautions against disasters that are highly likely to encounter, that is, they tend to take risks. In this thesis, risk-taking behaviors of individuals and the reasons that affect these behaviors, within the framework of disasters are analyzed.