Aşırı dönüşsel ve diyagonal aşırı dönüşsel toeplitz operatörleri üzerine bir inceleme
An investigation on hypercyclic and disjoint hypercyclic toeplitz operators
  1. Tez No: 877768
  2. Yazar: BÜŞRA KIZILIRMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN DEĞER, DOÇ. DR. BEYAZ BAŞAK ESKİŞEHİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında Operatör Teorisi'nin günümüzde oldukça yoğun çalışılan bir problemi olan $H^2(\mathbb D)$ Hardy uzayı üzerinde tanımlı aşırı dönüşsel ve diyagonal aşırı dönüşsel Toeplitz operatörleri ele alınmış, bu operatörler ile ilgili literatürdeki çalışmalar incelenmiştir. Giriş bölümünde bu tez çalışmasının motivasyonu ve konu ile ilgili literatür bilgisi verilmiştir. Genel Kısımlar bölümünde tez çalışması boyunca ihtiyaç duyulan kavramlar ve özellikleri ele alınmıştır. Bulgular bölümünde ilk olarak, literatürde bilinen tüm aşırı dönüşsel Toeplitz operatörleri sınıfları, yani $\lambda\in\mathbb C$ olmak üzere $\lambda\bar z$ sembollü Toeplitz operatörleri, antianalitik Toeplitz operatörleri, $a,b,c\in\mathbb{C}$ olmak üzere $g(z)=a/z+b+cz$ sembollü Toeplitz operatörleri, $p$ bir polinom ve $\varphi\in H^\infty(\mathbb{D})$ olmak üzere $\phi(z)=p(1/z)+\varphi(z)$ sembollü Toeplitz operatörleri sınıfları için verilen aşırı dönüşsellik karakterizasyonları ile ilgili çalışmalar incelenmiştir.İkinci olarak, diyagonal aşırı dönüşselliği bilinen tek Toeplitz operatörü sınıfı olan $\lambda\in\mathbb C$ olmak üzere $\lambda\bar z$ sembollü Toeplitz operatörleri sınıfının diyagonal aşırı dönüşsellik karakterizasyonu ile ilgili çalışmalar incelenmiştir. Tartışma ve Sonuç bölümünde ise incelenen bu çalışmalar yorumlanarak literatürdeki eksiklikler ve ileride yapılabilecek çalışma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the hypercyclic and diagonal hypercyclic Toeplitz operators defined on the Hardy space $H^2(\mathbb D)$, which is a very intensively studied problem of Operator Theory today, are discussed and the studies on these operators in the literature are reviewed. In the Introduction section, the motivation of this thesis and the literature on the subject are given. In the General Sections section, the concepts needed throughout the thesis and their properties are discussed. In the Results section, firstly, studies on the characterizations of hypercyclicity given for all known classes of hypercyclic Toeplitz operators in the literature, namely Toeplitz operators with symbol $\lambda\bar z$, $\lambda\in\mathbb C$, antianalytic Toeplitz operators with symbol $g(z)=a/z+b+cz$ where $a,b, c\in\mathbb{C}$, $\varphi(z)=p(1/z)+\varphi(z)+\varphi(z)$ where $p$ is a polynomial and $\varphi\in H^\infty(\mathbb{D})$ are reviewed. Secondly, the characterization of diagonal hypercyclicity for the class of Toeplitz operators with symbol $\lambda\bar z$, $\lambda\in\mathbb C$, which is the only class of Toeplitz operators with known diagonal hypercyclicity, is reviewed. In the Discussion and Conclusion section, these studies are interpreted and the gaps in the literature and suggestions for future studies are presented.