Kütahya-Simav Karakeçili Yörük cicimlerinin desen özellikleri ve sanatsal uygulamalara yansıması
Design features of Kütahya-Simav Karakeçili Yörük cicims and their reflection in artistic applications
- Tez No: 877789
- Danışmanlar: DOÇ. SERVET SENEM UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halı-Kilim Eski Kumaş Desenleri Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kütahya bölgesi zengin kültürel mirasıyla bilinir. Bu araştırma, Karakeçilileri karakterize eden belirli motifleri ve tasarım unsurlarını analiz etmeyi ve bu geleneksel desenlerin çağdaş sanatsal uygulamaları nasıl etkilediğini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Karakeçili Yörüklerinin kilim ve cicimlerinde kullanılan geometrik ve sembolik motifler ile bu bölgede günümüzde dokunmamasına karşın çeyiz ya da kullanım eşyası olarak evlerde korunan çeşitli kilimler görülmüştür. Bu bölgede eskiden dokunmuş cicimler dikkat çektiği için araştırmada bu cicimlerin motif ve desen kompozisyonları detaylı biçimde incelenmiştir. Bu çalışma ayrıca bu desenlerin kültürel ve tarihsel önemini daha derinlemesine anlamak için yörede yapılan araştırmaları, yöre yaşayanları ile kilim dokuyucularını da kapsamaktadır. Kütahya ili Simav ilçesi köylerindeki Karakeçili Yörük cicimlerinde kullanılan motif ve desen kompozisyonlarının sadece süsleme amacıyla kullanılmadığını, aynı zamanda derin kültürel anlamlar taşıdığı ve kendilerine özel anlatılarının olduğunu ortaya koymaktadır. Bu motifler genellikle doğa, inanç, gelenek ve kültür bağlamında Yörük topluluklarının sosyal yaşamını simgelemektedir. Sonuç olarak, kültürel mirasımızın önemini vurgulayan bu çalışmada, Kütahya ili Simav ilçesi köylerinde yaşayan Karakeçili Yörüklerinin dokuduğu cicimlerde yer alan motif ve desen kompozisyonları, malzeme ve tekniğinin incelenerek, günümüze eskiyi tekrar etmeyen fakat eskiye sadık kalınıp yeni çalışmalar üreterek geleceğe yön vermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Kütahya region is known for its rich cultural heritage. This research aims to analyze specific motifs and design elements that characterize the Karakeçili people and explore how these traditional patterns influence contemporary artistic applications. Geometric and symbolic motifs used in the carpets and cicims of the Karakeçili Yörüks have been observed, along with various carpets that, despite no longer being woven in the area, are preserved or used in homes as dowry or utility items. Noteworthy for their intricate designs, the cicims of this region have been examined in detail regarding their motifs and pattern compositions. This study also includes field research in the region, involving interviews with local residents and carpet weavers, to gain a deeper understanding of the cultural and historical significance of these patterns. The motif and pattern compositions used in the Karakeçili Yörük cicims of the villages in Simav district of Kütahya province are found to carry profound cultural meanings and unique narratives, rather than serving solely decorative purposes. These motifs typically symbolize the social life of Yörük communities in the context of nature, beliefs, traditions, and culture. As a result, this study, which emphasizes the importance of our cultural heritage, aims to examine the motifs and pattern compositions, materials, and techniques of the cicims woven by the Karakeçili Yörüks living in the villages of Simav district, Kütahya province. The goal is to produce new works that do not merely replicate the old but remain faithful to it, thus guiding the future.