Prizren ağzında kelime grupları
Word groups in the Prizren dialect
  1. Tez No: 877790
  2. Yazar: AHMET YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SABRİ ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışması, Türk dilinin Balkanlardaki çeşitliliği üzerine odaklanarak, özellikle de Prizren ağzındaki kelime gruplarını incelemeyi amaçlamaktadır. Prizren, Kosova'nın önemli bir şehri olup, Türk kültürü ve dilinin Balkanlardaki merkezlerinden biridir. Bu çalışma, Prizren Türk ağzının dilbilimsel ve kültürel özelliklerini anlamak için Ergin Jable ve Kaan Yılmaz'ın birlikte hazırladığı“Prizren Türk Ağzı Dil ve Kültür”adlı kitaptaki derlemeleri temel almaktadır. Bu tezin amacı, Prizren Türk ağzındaki kelime gruplarını detaylı bir şekilde inceleyerek, bu ağzın dilbilimsel yapısını ve kültürel önemini ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, Prizren Türk ağzının dilbilimsel ve kültürel bağlamını anlamak için neden bu ağzın incelenmesinin önemli olduğu vurgulanmaktadır. İkinci bölümde, Kosova ve Prizren'in genel bir tanıtımı yapılmaktadır. Üçüncü bölümde, Anadolu ve Rumeli ağızlarının genel özellikleri incelenmektedir. Dördüncü bölümde, kelime gruplarının tanımı ve çeşitleri üzerinde durulmaktadır. Beşinci bölümde, Prizren ağzında sıklıkla kullanılan kelime grupları detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to focus on the diversity of the Turkish language in the Balkans, particularly by examining the word groups in the Prizren dialect. Prizren is a significant city in Kosovo and one of the focal points of Turkish culture and language in the Balkans. This study is based on the compilations in the book titled“Prizren Turkish Dialect and Culture,”co-authored by Ergin Jable and Kaan Yılmaz, aiming to understand the linguistic and cultural characteristics of the Prizren dialect. The purpose of this thesis is to thoroughly examine the word groups in the Prizren dialect to reveal its linguistic structure and cultural significance. The first chapter of the study emphasizes the importance of examining this dialect to understand its linguistic and cultural context. The second chapter provides a general introduction to Kosovo and Prizren. The third chapter examines the general characteristics of Anatolian and Rumelian dialects. The fourth chapter focuses on the definition and types of word groups. The fifth chapter delves into a detailed examination of the word groups commonly used in the Prizren dialect.