Beton içindeki çeliğin korozyonunun üç elektrot yöntemi ile incelenmesi
Investigation of corrosion of reinforcing steel in concrete by three electrode method
  1. Tez No: 34650
  2. Yazar: PELİN HOŞHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
BETON İÇİNDEKİ ÇELİĞİN KOROZYONUNUN ÜÇ ELEKTROT YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Pelin HOŞHAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1994 ÖZET Çeliğin beton içindeki korozyon hızını ölçmek üzere değişik yöntemler kul lanılmaktadır. Genellikle Tafel ekstrapolasyon ve lineer polarizasyon yöntemleri uy gulanmaktadır. Ancak betonun heterojen yapıda oluşu ve omik direncinin yüksekliği nedeniyle gerçek betonlar üzerinde aktivasyon polarizasyonu ölçümlerinde güçlük ortaya çıkmaktadır. Bu sakıncayı gidermek üzere üç elektrot yöntemi kullanılmıştr. Elektrotlar beton içine prizden önce yerleştirilmiş ve her beton numunesi bir defa kullanılmıştır. Klorürsüz normal beton örnekleri üzerinde yapılan deneylerle çeliğin 1 gün, 7 gün, 28, 60. ve 90 gün sonundaki korozyon hızlan Tafel ekstrapolasyon ve lineer polarizasyon yöntemleriyle belirlenmiştir. Ayrıca her beton numunesinin ko rozyon potansiyel değerleri ölçülerek bunun zamana göre değişimi incelenmiştir. 90 gün sonunda lineer polarizasyon yöntemiyle normal beton örnekleri içinde çeli ğin korozyon hızı 0.07 uA / cm2 (0.033 mil/yıl) olarak bulunmuştur. Bileşimin de 6 kg/m3 klorür içeren beton örnekleri içindeki çeliğin korozyon hızı ise 0.94 (iA/cm2 (0.44 mil/yıl) ölçülmüştür. Bu değer normal betona göre 13 kat daha büyüktür. Bileşiminde klorüre eşdeğer miktarda asetat katılmış beton örnekleri için deki çeliğin korozyon hızı 0.096 jiA/cm2 (0.045 mil/yıl) ölçülmüş olup bu değer normal betonunkine oldukça yakındır. Bilim Kodu : 602.03.02 Anahtar Kelimeler : Betonarme demirlerinin korozyonu, klorür etkisi, asetat etkisi Sayfa Adedi : 87 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hayri YALÇIN
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF CORROSION OF REINFORCING STEEL IN CONCRETE BY THREE ELECTRODE METHOD (M. Sc. Thesis) Pelin HOŞHAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1994 ABSTRACT To measure corrosion rate of reinforcing steel in concrete various methods are used. Among these methods, generally Tafel extrapolation and linear polarization methods are applied. However, due to the heterogeneous structure and the high omic resistance of the concrete, some difficulties arises in the measurement of activation polarization of concrete. In order to overcome these difficulties, three electrodes met hod was used in this study. Electrodes placed in to fresh concrete and each concrete specimen used only for one experiment. The experiments were carried out by using three different types of concrete specimens, namely normal concrete, concrete containing chloride and that containing acetate. Corrosion rates of the reinforcing steel electrodes in these concrete specimens were determined afer 1, 7, 28 60 90 days by using Tafel extra polation and linear polarization methods. Corrosion potential values of each concrete specimen were also measured and the variation of corrosion potential values with ti me was investigated. After the 90 days period, the corrosion rate of the reinforcing steel in normal concrete specimen was found as 0.07 uA/cm2 (0.033 mils per year). via linear polarization method. For the same time period, the corrosion rate of the re inforcing steel in concrete specimen that containing 6 kg/m3 chloride was measured as 0.94 uA/cm2 (0.44 mils per year). This value is 13 times higher than the value me asured for the reinforcing steel in the normal concrete specimen. On the other hand, the corrosion rate of reinforcing steel, that was placed in the concrete specimen con taining chloride equivalent amount of acetate was measured as 0.096 uA/cm2 (0.045 mils per year) after the 90 days period which is very close to the value that was obta ined for the reinforcing steel in normal concrete. Science Code Key Words Pages Adviser 602.03.02 Corrosion of reinforcing steel, effect of chloride effect of acetate 87 Prof. Dr. Hayri YALÇIN