Halkla ilişkiler perspektifinden kurumsal görsel kimlik tasarımında renkler: Türkiye'deki üniversiteler üzerine göstergebilimsel bir analiz
Colors in corporate visual identity design from public relations perspective: A semiotic analysis on universities in Turkey
  1. Tez No: 877857
  2. Yazar: SERPİL BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL AKBAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kurumsal kimlik yapısının en önemli parçası olan görsel kimlik, kurumsal kimliğe ilişkin ilk algıların oluşmasında büyük önem taşımakta olup birbiri ile bağlantılı birçok tasarım öğesinden oluşmaktadır. Görsel kimlik tasarımının merkezinde yer alan en etkileyici unsurlardan biri de renktir. Renkler, kişilerin düşünce, duygu ve davranışlarını bilinçli veya bilinçsizce şekillendiren ve kontrol eden bir dizi bilgi içerir. Bu bilgi ve duyguların halkla ilişkiler uzmanları tarafından stratejik planlama ile doğru şekilde aktarılması kurumsal tanınırlığı artırabilir ve güçlendirebilir. Yanlış seçilen bir renk ise hedef kitlenin zihninde ürün veya kurum hakkında olumsuz bir izlenim oluşturabilmektedir. Buradan hareketle çalışmanın amacı, Türkiye'de en çok tercih edilen devlet ve vakıf üniversitelerinin logo ve amblemlerinde kullanılan renklerin üniversitelerin görsel kimlik yapılarının oluşumunda anlamlı bir bütünlük oluşturup oluşturmadığını tespit ve analiz etmektir. Bu analiz çalışmasında gösterge bilimsel analiz yöntemi kullanılarak halkla ilişkiler bakış açısı ile görsel kimlik sistemindeki renk unsurunun öneminin vurgulanması amaçlanmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde kurumsal kimliğin temel kavramlarından kurumsal ve görsel kimlik kavramları tanımlanmıştır. İkinci bölümde görsel kimlik sistemlerinin en önemli unsuru olan renk unsuru halkla ilişkiler penceresinden incelenerek etkileşime girdiği durumlar alan yazın tarama yöntemi ele alınmış, konu araştırması belirli bir amaca yönelik olarak yapılmıştır. Üçüncü bölümde, üniversitelerin kurumsal internet sitelerinde yer alan logolar temel alınarak renk analizi yapılmış, göstergebilimsel yöntem ile düz anlam ve yan anlam açısından çözümlenmiş elde edilen veriler, üniversitelerin görsel kimlik uyumu açısından yorumlanmıştır. Bu bağlamda bu çalışma, halkla ilişkiler perspektifinden kurumsal görsel kimliğin merkezinde yer alan en etkileyici unsurlardan biri olan renk unsurunun kurumun yapısını ve bilgi aktarımındaki rolünü etkili bir şekilde nasıl etkilediği açıklanmakta araştırma değeri büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Visual identity, which is the most important part of the corporate identity structure, is of great importance in the formation of the first perceptions of corporate identity and consists of many interconnected design elements. One of the most impressive elements at the center of visual identity design is color. Colors contain information that unconsciously shapes and controls people's thoughts, feelings and behaviors. Colors can create and strengthen a positive corporate image when used correctly with strategic planning by public relations experts in order to convey information and emotion. On the other hand, an incorrect or inappropriate color will create a negative image about the product or institution in the minds of the target audience. Based on this, the aim of the study is to determine and analyze whether the colors used in the logos and emblems of the most preferred state and foundation universities in Turkey create a meaningful integrity in the formation of the visual identity structures of the universities. In this analysis study, it is aimed to emphasize the importance of the color element in the visual identity system from a public relations perspective by using the semiotic analysis method. In the first part of the study, the concepts of corporate and visual identity, which are among the basic concepts of corporate identity, are defined. In the second part, the color element, which is the most important element of visual identity systems, was examined from the perspective of public relations, and the situations in which it interacted were discussed using the literature review method, and the subject research was carried out for a specific purpose. In the third part, color analysis was made based on the logos on the corporate websites of the universities, and the data obtained was analyzed in terms of denotation and connotation with the semiotic method and interpreted in terms of visual identity harmony of the universities. In this context, this study explains how the color element, which is one of the most impressive elements at the center of corporate visual identity from a public relations perspective, effectively affects the structure of the institution and its role in information transfer, and its research value is of great importance.