Türkiye sınır kapılarından alınan topraklarda radyonüklid miktarının ölçülmesi ve doz hesaplanması
Measurement of radionuclide amount and dose calculation in soil samples taken from near Turkiye border gates
  1. Tez No: 877885
  2. Yazar: MEHLİKE BESTE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AKÖZCAN PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Dünyada yaşayan tüm canlılar sürekli olarak doğal ve yapay radyasyon etkisinde kalmaktadırlar. Toprakta bulunan radyonüklidlerin dağılımları farklılık göstermektedir. Bu çalışmada Türkiye sınır kapıları yakınlarındaki radyonüklid konsantrasyonları araştırılarak Türkiye sınırlarındaki radyolojik seviye belirlenmiştir. 126 adet yüzey toprağı toplanarak, 226Ra, 232Th, 40K ve 137Cs radyonüklid aktiviteleri hesaplanmıştır. Ölçümler, Kırklareli Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Laboratuvarında HPGe gama spektrometre sistemi kullanılarak yapılmıştır. 226Ra, 232Th, 40K ve 137Cs için ortalama aktivite konsantrasyonları sırasıyla 24,31±2,47, 24,15±1,41, 446,20±9,99 ve 7,75±0,52 Bq kg-1 olarak bulunmuştur. Ayrıca radyum eşdeğer aktivitesi, karasal soğrulan gama doz hızı, yıllık etkin doz eşdeğeri ve dış tehlike indeksleri hesaplanarak bulunan değerler sırasıyla 93,19 Bq kg-1, 44,42 nGyh-1, 54,47 µSvy-1 ve 0,25'dir. Elde edilen sonuçlar literatür araştırmaları yapılarak bu değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
All living things on earth are constantly exposed to natural and artifical radiation. The distributions of radioacitivity in soil are different. In this study, radionuclide concentrations in soil samples were searched with a view to determining the radioactivity levels on the borders of Turkiye. The distribution of 226Ra, 232Th, 40K and 137Cs radionuclide concentrations were measured in 126 soil samples near the borders. Radionuclide activities analysis was performed using a gamma spectrometer with HPGe detector at Kırklareli University Advanced Technologies Applicaton and Research Center. The average radioactivity values of 226Ra, 232Th, 40K and 137Cs were determined as 24,31±2,47, 24,15±1,41, 446,20±9,99 and 7,75±0,52 Bq kg-1, respectively. In addition, radium equivalent activity (Raeq), gamma absorbed dose rates in air (D), annual effective dose equivalent (AEDE), excess lifetime cancer risk (ELCR), and external hazard index (Hex) were calculated as 93,19 Bq kg-1, 44,42 nGyh-1, 54,47 µSvy-1, 0,21x10-3 and 0,25, respectively. The results were compared with the available data in the literature.