Çukurova Üniversitesi'nde yetiştirilen siyah alaca sığır ırkında PPARGC1 ve OPN gen varyantlarının süt verimi üzerine etkilerinin araştırılması
Determination of the effects of PPARGC1 and OPN gene variants on milk yield in holstein cattle breed rai̇sed in Çukurova University
- Tez No: 877886
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde, Siyah Alaca sığır popülasyonunda süt verimi ve bileşenleri üzerinde etkili olabilecek PPARGC1A ve OPN genlerinin belirli polimorfizmlerinin etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, bu genlerdeki SNP'lerin süt verim özellikleri ile olan ilişkilerini belirleyerek, genetik iyileştirme programlarında kullanılabilecek genetik markörlerin tespit edilmesidir. Bu çalışma kapsamında, Siyah Alaca popülasyonunda PPARGC1A ve OPN genlerinde belirli pozisyonlarda bulunan SNP'ler incelenmiştir. PPARGC1A geninin 9. İntronik 693636C>T pozisyonunda iki farklı genotip (CC ve CT) tespit edilmiştir. OPN geninin 5. İntronik 5254G>T pozisyonunda ise iki genotip (GG ve GT) belirlenmiştir. Genotiplerin frekansları ve alel frekansları hesaplanmış, Ki-kare testi ile Hardy-Weinberg dengesi kontrol edilmiştir. Ayrıca, genotipler arasındaki 305 günlük toplam süt verimi ve günlük süt verimi karşılaştırılmıştır. PPARGC1A geninde CC genotipinin frekansı %65 (0,65), CT genotipinin frekansı ise %35 (0,35) olarak bulunmuştur. C aleli %83 (0,83) ve T aleli %17 (0,17) frekansında bulunmuştur. Ki-kare testi sonucu 3,297 olarak hesaplanmış olup, popülasyonun Hardy-Weinberg dengesiyle uyumlu olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the effects of polymorphisms in the PPARGC1A and OPN genes, which may affect milk yield and its components in the Holstein cattle population. The study aimed to identify genetic markers that could be used in genetic improvement programs by determining the relationships between SNPs in these genes and milk yield traits. Within the scope of this study, SNPs located at specific positions in the PPARGC1A and OPN genes were examined in the Holstein population. Two different genotypes (CC and CT) were detected at the 9th İntronikic 693636C>T position of the PPARGC1A gene. At the 5th İntron 5254G>T position of the OPN gene, two genotypes (GG and GT) were determined. The frequencies of genotypes and alleles were calculated, and the Hardy-Weinberg equilibrium was checked with the Chi-square test. Additionally, the 305-day total and daily milk yields were compared among genotypes. The frequency of the CC genotype in the PPARGC1A gene was 65% (0,65), and the frequency of the CT genotype was 35% (0,35). The C allele was found at 83% (0,83), and the T allele was found at a frequency of 17% (0,17). The Chi-square test result was calculated as 3,297, indicating that the population is in Hardy-Weinberg equilibrium.