Mekanik boyun ağrılı kişilerde kayropraktik ve farklı fizyoterapi uygulamalarının el bileği propriosepsionu ve kavrama kuvveti üzerine etkisi
The effect of chiropractic and different physiotherapy applications on wrist proprioception and grip strength in people with mechanical neck pain
  1. Tez No: 877904
  2. Yazar: ERSİN ÇÖZVELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmanın amacı; mekanik kökenli boyun ağrılı (MKBA) kişilerde kayropraktik ve farklı fizyoterapi uygulamalarının bilateral el bileği kavrama kuvveti, kavrama hassasiyeti, iki nokta ayrım ve eklem pozisyon hissi üzerindeki ekinliğinin karşılaştırılmasıdır. MKBA tanısı almış 18-55 yaş arasındaki 48 gönüllü birey 4 gruba ayrılmıştır. Randomize olarak kontrol grubu, kayropraktik grubu, klasik el-el bileği egzersiz grubu ve proprioseptif egzersiz grubu olarak ayrılan bireylerin; ağrı düzeyleri VAS ile özürlülük seviyesi ise boyun ağrı dizabilite skalası (BADS) ve Kopenhag boyun fonksiyonel özürlülük skalası (KBFÖS) ile değerlendirilmiştir. Özgün olarak tasarlanan gonyometre ile eklem pozisyon hissi (EPH) el dinamometresiyle kavrama kuvveti (KKÖ) pnömatik dinamometreyle kavrama kuvveti hassasiyeti (KHÖ) ve diskriminatör ile iki nokta ayrım (2NA) değerlendirmesi yapılmıştır. Ölçümler tedavi öncesi, tedavi sonrası 4. hafta ve başlangıçtan itibaren 8. hafta olmak üzere 3 defa yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study; the aim of this study is to compare the effectiveness of chiropractic and different physiotherapy applications on bilateral wrist grip strength, grip sensitivity, two-point discrimination and joint position sense in people with neck pain of mechanical origin (NPMO). 48 volunteer individuals between the ages of 18-55 diagnosed with NPMO were divided into 4 groups. Individuals were randomly divided into control group, chiropractic group, classical hand-wrist exercise group and proprioceptive exercise group; Pain levels were evaluated with VAS. Disability level was evaluated with the neck pain disability scale (NPDS) and the Copenhagen neck functional disability scale (CNFDS). Joint position sense (ROM) was evaluated with a specifically designed goniometer, grip strength (GS) was evaluated with a hand dynamometer, grip force sensitivity (GFS) was evaluated with a pneumatic dynamometer, and two-point discrimination (2PD) was evaluated with a discriminator. Measurements were made 3 times: before treatment, at the 4th week after treatment, and at the 8th week from the beginning.