Siklofosfamid ile miyelosupresyon indüklenen ratlarda timokinonun hematopoietik fonksiyonlar üzerine etkisi
The Effect of Thymoquinone on Hematopoietic Functions in Myelosuppression Induced Rats by Cyclophosphamide
- Tez No: 877903
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Siklofosfamid ile Miyelosupresyon İndüklenen Ratlarda Timokinonun Hematopoietik Fonksiyonlar Üzerine Etkisi Siklofosfamid (SP) antineoplastik kemoterapi ilacıdır. Fakat toksik yan etkilerinin çokluğu sebebiyle kullanım alanı kısıtlanmakta tedavinin çeşitli basamaklarını olumsuz etkilemektedir. SP tedavisi alan hastalarda miyelosupresyon gelişmesi temel problemdir. Timokinon (TK) uzun süredir geleneksel ve tamamlayıcı tıpta kullanım alanı bulmuş, terapötik etkileri çokça araştırılmış, antioksidan etkisi ortaya konmuş, bir fitokimyasaldır. Bu çalışmada SP tedavisi alan sıçanlarda meydana gelen miyelosupresyona karşı TK'nın koruyucu etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada ağırlık ortalaması 230-250 gr olan 32 adet 8‒10 haftalık erkek Sprague Dawley ırkı sıçanlar kullanıldı. Her grupta eşit hayvan olacak şekilde (n=8) dört grup oluşturuldu. Kontrol grubu, TK grubu (10 mg/kg TK), SP grubu (50 mg/kg SP), TK+SP grubu (10 mg/kg TK ve 50 mg/kg SP). TK günlük olarak intragastrik gavajla verilirken, SP haftada bir kez toplamda dört kez olacak şekilde intraperitoneal enjeksiyonla verildi. 28 günlük uygulama sonunda hayvanlar anestezi altında kalplerinden kan alınarak sakrifiye edildi. Sıçanlarda SP ile indüklenen miyelosupresyona karşı TK'nın koruyucu etkinliği hematolojik parametreler (WBC, Neu, Lym, Mono, Eos, Baso, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, RDW, PLT), kemik iliği histopatolojisi, hematopoietik büyüme faktörleri (EPO, TPO ve G‒CSF) ve oksidan-antioksidan sistem parametrelerinin (MDA, GSH) ölçümleri ile belirlendi. Verilerin analiz sonuçları incelendiğinde timokinon ilavesinin siklofosfamidin sebep olduğu canlı ağırlık artışında azalma, hematolojik parametrelerden trombosit ve lökosit sayısında baskılanma, hematopoietik sitokinlerden trombopoietin ve G-CSF seviyeleri ile oksidatif stres parametrelerinden GSH seviyelerindeki azalmayı önlediği tespit edildi. Ayrıca histopatolojik incelemelerde siklofosfamidin stromal ve hematopoietik alanlarda hasara yol açtığı ve adiposit yoğunluğunda artışa sebep olduğu, timokinon ilavesinin ise bu etkilerin ortaya çıkışını engellediği gözlendi. Sonuç olarak, timokinonun kısmen bazı hematopoietik sitokinlerin seviyelerini koruyarak kısmen de antioksidan etkinlik göstererek siklofosfamidin sebep olduğu miyelosupresyon derecesini azaltabileceği hem hematolojik hem de histopatolojik olarak ortaya konuldu. Timokinonun kemik iliği üzerindeki olumlu etkilerinin daha net bir şekilde ortaya konulabilmesi için daha kapsamlı ve ileri düzey çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Cyclophosphamide (CP) is an antineoplastic chemotherapeutic. However, because of its excessive toxic side effects, its area of use has become limited, therefore causing several steps of treatment to be negatively affected. Myelosuppression is the main problem with patients who are being treated with CP. Thymoquinone (TQ) is a phytochemical that has long been used in traditional and complementary medicine. Its therapeutic effects have been studied thoroughly and its antioxidant effects have been proven. In this study, it was aimed to evaluate the preventative effects of TQ against myelosuppression seen in rats that are getting CP treatment. In the study, 8-10 weeks old 32 male Sprague Dawley rats with a mean weight of 230-250 gr were used. Four groups were formed with an equal number of rats in each one (n=8). The control group, the TQ group (10 mg/kg TQ), the CP group (50 mg/kg CP), and the TQ+CP group (50 mg/kg CP and 10 mg/kg TQ) were the groups formed. TQ was given to the rats daily by intragastric gavage while CP was given by intraperitoneal injection once a week and 4 times in total. At the end of 28 days of practice, the rats were sacrificed under anesthesia by drawing blood from their hearts. The preventative effects of TQ against myelosuppression induced by CP in rats were determined by measuring the following parameters: hematologic parameters (WBC, Neu, Lym, Mono, Eos, Baso, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, RDW, PLT), bone marrow histopathology, hematopoietic growth factors (EPO, TPO and G‒CSF), and oxidant-antioxidant system parameters (MDA, GSH). When the results of data analysis were studied, it was determined that the addition of TQ prevents the following effects of CP: increase in body weight and decrease in numbers of thrombocyte and leukocyte from hematologic parameters, decrease in levels of thrombopoietin and G-CSF from hematopoietic cytokines, decrease in levels of GSH from oxidative stress parameters. In addition, it was found in histopathologic examinations that CP causes damage in stromal and hematopoietic areas and causes increase in adipocyte density, and the addition of TQ prevents these effects. As a result, it was proven by both hematology and histopathology that TQ can, in fact, decrease the level of myelosuppression caused by CP, partially by preserving the levels of some hematopoietic cytokines, and partially by having an antioxidant effect. It was decided that more comprehensive and advanced studies were needed to reveal the positive effects of TQ on bone marrow more clearly.