Ayak ülseri olan Tip 2 diyabet hastalarında Buerger Allen egzersizlerinin alt ekstremite perfüzyonuna ve yara iyileşmesine etkisi: Randomize kontrollü deneysel çalışma
The effect of Buerger Allen exercises on lower extremity perfusion and wound healing among Type 2 diabetes mellitus patients with foot ulcer: A randomized controlled trial
- Tez No: 877905
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİLE BİLGİLİ, DOÇ. DR. MUHAMMET KADRİ ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma ayak ülseri olan tip 2 diyabet hastalarında, Buerger-Allen egzersizlerinin alt extremite perfüzyonuna ve yara iyileşmesine etkisini belirlemek amacı ile paralel grup, tek merkezli randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirildi. Çalışma grubunu 36 müdahale ve 36 kontrol grubu olmak üzere toplam 72 katılımcı oluşturdu. Veriler başlangıçta, 4. ve 12. haftalarda kişisel bilgi formu ve diyabetik ayak değerlendirme formu kullanılarak toplandı. Müdahale grubundaki hastalara kronik yara ünitesine başvuru yaptıklarında Buerger Allen Egzersizlerinin uygulaması öğretildi. Bu katılımcılardan egzersizleri evlerinde 12 hafta boyunca günde iki kez, her defasında 3 tekrar olacak şekilde yapmaları istendi. Egzersizlerin devamının sağlanması için müdahale grubunda yer alan katılımcılara egzersiz günlüğü verildi ve her hafta hatırlatıcı telefon aramaları yapıldı. Kontrol grubundaki katılımcılara ise egzersiz uygulanmadı ve 12 hafta boyunca klinikteki rutin takip ve tedavilerine devam etmeleri beklendi. Verilerin analizinde Brunner Langer Testi, Mann Whitney U testi ve Friedman testi kullanıldı. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, başlangıçta ve 4. hafta ölçümlerinde müdahale ve kontrol grubunun ayak bileği kol indeksi ve yara büyüklüğü ortanca değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). 12.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a parallel-group, single-center randomized controlled experimental design to determine the effect of Buerger-Allen exercises on lower extremity perfusion and wound healing in type 2 diabetic patients with foot ulcers. The study group consisted of a total of 72 participants, 36 in the intervention group and 36 in the control group. Prior to the research, ethics committee, institutional permission and written consent of the participants were obtained. Data were collected at baseline, 4th and 12th weeks using a personal information form and a diabetic foot evaluation form. Patients in the intervention group were taught how to apply the Buerger Allen Exercises when they admitted to the chronic wound unit. Participants were asked to do these exercises at home twice a day for 12 weeks, 3 repetitions each time. To ensure the continuation of the exercises, participants in the intervention group were given an exercise diary and reminder phone calls were made every week. Participants in the control group were not exercised and were expected to continue their routine follow-up and treatment in the clinic for 12 weeks. Brunner Langer Test, Mann Whitney U test and Friedman test were used to analyze the data. According to the results obtained from the study, no significant difference was detected between the ankle brachial index and wound size median of the intervention and control groups at baseline and 4th week measurements (p>0.05).