Adölesan kadın voleybol oyuncularında abdominal korseleme manevrasının üst ekstremite performans testlerine akut etkisi
Acute effects of abdominal bracing on upper extremity performance tests in female adolescent volleyball athletes
- Tez No: 877910
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmasının amacı; kor bölgesindeki kasları aktive eden ve gövde koaktivasyon manevralarından biri olan abdominal korseleme manevrasının, adölesan kadın voleybol oyuncularında üst ekstremite performans testlerine akut etkisini incelemektir. Bu amaçla çalışmaya 12-18 yaş arasında, yaş ortalama ve standart sapması 14,81±1,70 yıl olan 23 kadın voleybolcu katılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri değerlendirme formu ile toplanmıştır. Bilgileri alınan bireylere abdominal korseleme manevrası eğitimi verilmiş, aynı gün içerisinde bireyler üst ekstremite performansını değerlendiren Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite ve Oturarak Sağlık Topu Atma testlerini manevra ile birlikte ve manevra olmadan gerçekleştirmişlerdir. Manevralı ve manevrasız testlerin arasında anlamlı bir fark olup olmadığı Paired-Samples T Test kullanılarak analiz edilmiş, anlamlılık değeri p0,05). Çalışmanın sonucunda, abdominal korseleme manevrasının adölesan kadın voleybolcularda üst ekstremite performansını arttırdığı gözlemlenmiştir. Abdominal korseleme manevrasının adölesan voleybolcular tarafından voleybol tekniklerinde kullanılmasının ve sporcuların antrenman programlarına eklenmesinin üst ekstremite performansını arttıracağını öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the acute effects of the abdominal bracing, which is a trunk co-activation maneuver that activates core muscles, on upper extremity performance tests in adolescent female volleyball athletes. 23 adolescent female volleyball athletes between the ages of 12 and 18 with a mean age of 14,81±1,70 years were included in this study. All participants were informed about the aim and the method of the study. Demographic information of the participants was received through an evaluation form. Individuals were given abdominal bracing maneuver training and subsequently performed the Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test and Seated Medicine Ball Throw Test with and without abdominal bracing maneuver. The statistical analysis of the difference between the Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability tests with and without abdominal bracing maneuver and the difference between the Seated Medicine Ball Throw tests with and without abdominal bracing maneuver was determined by the Paired-Samples T Test. Significance level was set to 0.05 (p0,05). Results of this study indicate that the abdominal bracing maneuver increases the upper extremity performance in adolescent female volleyball athletes. We expect that using abdominal bracing maneuver in different volleyball techniques and including the maneuver in training programs can improve upper extremity performance.