Yoğun bakım hastalarının fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları için yapay zekâ tabanlı bir karar destek sistemi
An artificial intelligence based decision support system for physiotherapy and rehabilitation practices of intensive care patients
  1. Tez No: 877911
  2. Yazar: ALEYNA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Physiotherapy and Rehabilitation, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde yapay zekâ sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Sağlık hizmetleri alanında yapay zekâ kullanımı ile hastalar için en kısa sürede ve doğru teşhislerin koyularak tedavinin başlaması ve doğru tedavilerin yapılmasıyla sürecin en etkin şekilde ilerlemesi hedeflenmektedir. Yoğun bakım ünitelerinde çalışmakta olan sağlık personellerinin önemli bir bölümünü fizyoterapistler oluşturmaktadır. Bu çalışmada, yoğun bakım ünitelerinde yatmakta olan hastalara ait veriler kullanılarak fizyoterapistlerin daha etkin ve hızlı tedavi yöntemini seçmelerini sağlamak amacıyla hastalardan alınan verilerle yapılan analizler sonucunda bir karar destek sistemi oluşturulmuştur. KTÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatmakta olan 56 hastaya ait veriler kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda yüzde 85-95 düzeyinde performans elde edilmiştir. Geliştirilen bu sistemin sağlık alanında yapay zekâ uygulamalarına bir yenilik getirerek fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında çalışan sağlık personellerine kolaylık getirmesi sağlanacaktır. Ayrıca bu sistemin geliştirilmesiyle birlikte diğer sağlık çalışanlarına da yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Currently, artificial intelligence is widely employed across various domains, including the healthcare sector. The utilization of artificial intelligence in the realm of healthcare aims to promptly initiate therapy for patients by accurately diagnosing their conditions and thereafter facilitating the most effective treatment procedures. Physiotherapists play a crucial role in the healthcare team that operates in intensive care units. This work involved the development of a decision support system based on analyses of patient data. The goal was to assist physiotherapists in selecting a treatment strategy that is both more effective and faster. The system utilizes data from patients who are hospitalized in intensive care units. Data from 56 hospitalized patients in the KTU Faculty of Medicine's Chest Diseases Intensive Care Unit were utilised. The studies produced performance results of 85–95 percent. This developed system is intended to introduce an innovation in artificial intelligence applications in healthcare, providing convenience to healthcare professionals working in the field of physiotherapy and rehabilitation. Furthermore, the advancement of this technology is expected to benefit other healthcare practitioners.