Sanat ve tasarımda metodoloji ve malzeme dili olarak disiplinlerötesilik
Transdisciplinarity as a methodology and material language in art and design
- Tez No: 877943
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Disiplinlerötesi (transdisciplinary) yaklaşım, güncel ve kolektif bilginin uygulamaya konulması aşamasında kendini göstermeye başlayan, çok yönlü hiper bir alanın yeni bir paradigmasına geçişi olarak tanımlanabilir. Sanat ve tasarım bağlamında disiplinlerötesi uygulama nedir? Bu çalışma, disiplinlerötesi yaklaşımın sanat ve tasarım bağlamında nasıl uygulandığını ve bu yaklaşımın sanat ve tasarımda kullanılan malzemelere olan etkilerini açıklamaktadır. Aynı zamanda disiplinlerötesi tavrın disiplinler ile olan ilişkileri araştırılıp, karmaşık manipülatif teknoloji evriminde bir araç olarak kullanılan disiplinlerötesiliğin karakteristiği ortaya konulmaya çalışılacaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada disiplinlerötesi kavramının, sanat ve tasarım pratikleri içindeki kullanım ve uygulama alanlarına odaklanılmıştır. Pratikte disiplinlerötesi kavramı ele alınıp, bu yaklaşımla ele alınan çalışmalarda yöntem, teknik ve malzeme dili ontolojisi üzerinden araştırılmıştır. Bu değerlendirme, işin teknik ve yapısal yönlerinin yanı sıra alan dışından gelen diğer biçim ve etkilerin oluşturduğu bütünleşmiş, yenilikçi ortamların üretilmesini ve paylaşılmasını içermektedir. Bu bağlamda tez, disiplinlerötesi yaklaşımı anlayıp, bu yaklaşımın, sanat ve tasarım alanlarında kullanılan malzeme dili ve teknik uygulamaları, teknolojik yenilikler üzerinden ele almıştır. Disiplinlerötesi yaklaşımın çağdaş sanat ve tasarımdaki etkilerine ve bunun sonuçlarına odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The transdisciplinary approach can be defined as the transition to a new paradigm of a multifaceted hyper-field, which begins to manifest itself in the application of current and collective knowledge. What is transdisciplinary practice in the context of art and design? The aim of this study is to understand how transdisciplinarity is applied in the context of art and design and its effects on the materials used in art and design. At the same time, the relationship between transdisciplinarity and disciplines will be explored and the characteristics of transdisciplinarity as a tool in the evolution of complex manipulative technology will be revealed. For this purpose, the study focuses on the use and application of the concept of transdisciplinarity in art and design practices. The concept of transdisciplinarity in practice is discussed, and the method, technique and material language in the works handled with this approach are investigated through ontology. This evaluation includes the production and sharing of integrated, innovative environments formed by the technical and structural aspects of the work as well as other forms and influences from outside the field. In this context, the thesis understands the transdisciplinary approach, and examines the material language and technical applications of this approach in the fields of art and design through technological innovations. It focuses on the effects of transdisciplinarity in contemporary art and design and its consequences.