Şehir içi otobüs şoförlerinde omurga sağlığı eğitimi ile lumbal bölge desteğinin bel ağrısı ve rahatsızlığı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of spine health training and lumbal region support on back pain and discomfort in city bus drivers
  1. Tez No: 877956
  2. Yazar: ECE ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KİTİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Occupational Therapy, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yaptığımız bu çalışmada bel bölgesinde ağrı ve rahatsızlık şikayeti olan şehir içi otobüs şoförlerinde omurga sağlığı eğitimi ile lumbal bölge desteğinin etkisine bakılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya bel bölgesinde ağrı ve rahatsızlık şikayeti olan toplam 143 şehir içi otobüs şoförü katılmıştır. Çalışmadan çıkarılan şoförlerden 35 tanesinin başka sağlık problemleri vardı, 4 şoför ise çalışma devam ediyorken emekli olduğu için çalışmadan çıkarılmıştır ve çalışmamız 104 kişi ile tamamlanmıştır. Yaş ortalaması 43.44±6.48 yıldır (28-58 yıl). Şoförlere fizyoterapist eşliğinde omurga sağlığı eğitimi (35 şoför), fizyoterapist eşliğinde omurga sağlığı eğitimi ve lumbal bölge desteği (35 şoför) ve kontrol (34 şoför) grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Şoförlerden verilen eğitimi düzenli olarak uygulamaları ve lumbal destek verilen grubun üç ay boyunca mesai saatlerinde sürekli kullanılması istendi. Çalışmada şoförler müdahale öncesi ve müdahale sonrası değerlendirilmiştir. Şoförlerin duruş pozisyonlarının analizi için Hızlı Tüm Vücut Değerlendirmesi (REBA), kas iskelet sistemindeki ağrı ve rahatsızlık hissini değerlendirmek için Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi ayrıca Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Minnesota İş Tatmini Ölçeği şoförler tarafından doldurulmuştur, Hızlı Tüm Vücut Değerlendirmesi (REBA) ise çalışmacı tarafından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to examine the effect of spinal health education and lumbar support on city bus drivers who suffer from low back pain and discomfort. A total of 143 city bus drivers with complaints of low back pain and discomfort participated in the study. Among these drivers, 35 were excluded due to other health problems, and 4 were excluded because they retired during the study, leaving a total of 104 participants. The average age was 43.44±6.48 years (ranging from 28 to 58 years). The drivers were divided into three groups: those who received spinal health education with a physiotherapist (35 drivers), those who received spinal health education with a physiotherapist and lumbar support (35 drivers), and a control group (34 drivers). The drivers were asked to regularly apply the education provided, and those in the lumbar support group were instructed to use the support continuously during working hours for three months. The drivers were assessed before and after the intervention. The Rapid Entire Body Assessment (REBA) was used to analyze their posture, the Extended Nordic Musculoskeletal Questionnaire was used to assess pain and discomfort in the musculoskeletal system, and the Maslach Burnout Inventory and Minnesota Job Satisfaction Questionnaire were also utilized. The Extended Nordic Musculoskeletal Questionnaire, Maslach Burnout Inventory, and Minnesota Job Satisfaction Questionnaire were filled out by the drivers, while the Rapid Entire Body Assessment (REBA) was evaluated by the researcher.