Evcil karnivorlarda kalça eklemi (Acetabulum, Collum ve Caput femoris) kırıklarının anatomik (Acetabular) plaklar ve kanüllü interkompresyon vidaları ile sağıltım sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the treatment results of hip joint (Acetabulum, Collum and Caput femoris) fractures in domestic carnivores with anatomical (Acetabular) plate and cannulated intercompression screw
- Tez No: 877967
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KÜRÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Veteriner Hekimliği, Orthopedics and Traumatology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kalça eklemi kırıkları, kedi ve köpeklerde genellikle trafik kazaları, yüksekten düşme gibi yüksek enerjili travmalar sonucu şekillenen ciddi ve yaygın yaralanmalardır. İntraartiküler kırıklar, ilerleyen dönemlerde osteoartrit veya kronik ağrı görülebilecek riskli kırıklardır. Bu nedenle intraartiküler kırıklarda fragmentlerin en kısa dönemde, tam anatomik ve rijit fiksasyonlarının yapılarak ekstremite fonksiyonun sağlanması büyük önem taşır. Bu çalışmada kedi ve köpeklerde şekillenen kalça eklemi kırıklarının (acetabulum ve intrakapsüler proksimal femur) primer redüksiyonunu sağlayarak postoperatif eklem fonksiyonunu değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya acetabulum kırığı olan on kedi ve sekiz köpek, intrakapsüler proksimal femur kırığı olan iki kedi ve iki köpek dahil edildi. Acetabulum kırığı olan hastalarda anatomik plak (C plak) ve rekonstrüksiyon plağı, proksimal femur kırığı olan hastalarda ise vida/kanüllü vida aracılığı ile primer redüksiyon sağlandı. Ameliyat sonrası hastalara, herhangi bir bandaj ya da atel uygulaması yapılmadı, 10 gün kafes istirahati önerildi ve 7., 14., 28. gün için hasta sahiplerine kontrol randevuları oluşturuldu. Kontrollerde ekstremitenin fonksiyonelliği klinik olarak değerlendirildi ve radyografik görüntüler alınarak kaynama durumu, redüksiyonun durumu ve fikzasyon kalitesi değerlendirildi. Hastalarda, uygulanan cerrahi yaklaşım, kullanılan implantlar, kırığın operasyon bitimindeki redüksiyon derecesi, hastanın ekstremitesini kullanmaya başladığı gün, operasyon sonrası şekillenen komplikasyonlar, ekstremitenin fonksiyonel kullanımına ilişkin veriler, hastaların nörolojik problemlerinin klinik seyri bu çalışmada takip edilip değerlendirilen parametrelerdir. Çalışmanın sonucunda acetabular plakların, özellikle central bölgede bulunan kırıklarda başarılı sonuçlar verdiği; cranial ve caudalde yer alan kırıklarda ise plağın yerleştirilebileceği kemik alanının kısıtlı olması nedeniyle redüksiyonun zorlaşabileceği görüldü. Ancak kullanılan acetabular plağın kilitli olması, cranial ve caudal bölgede şekillenen kırıklarda tam kontür ihtiyacını azaltarak operasyonda avantaj sağladı. Acetabulum kırığına eşlik eden ilium ya da ischii kırıklarının varlığı durumunda ise acetabular plak yerine rekonstrüksiyon ya da string of pearl gibi daha uzun ve daha kolay şekil verilebilen plaklarının kullanımının daha avantajlı olabileceği görüldü. İntrakapsüler proksimal femur kırığı bulunan olgularımızın sayıca az olması ve intraoperatif görüntüleme imkanlarımızın kısıtlı olması ile net veriler elde edilemedi.
Özet (Çeviri)
Hip joint fractures in cats and dogs are usually serious and widespread injuries that occur as a result of high-energy traumas such as traffic accidents and falls from heights. Intra-articular fractures are particularly risky as they can lead to osteoarthritis or chronic pain in the future. Therefore, it is crucial to achieve complete anatomical reduction and rigid fixation of the fragments in intra-articular fractures to restore limb function as quickly as possible. This study aimed to evaluate postoperative joint function following the primary reduction of hip joint fractures (acetabulum and intracapsular proximal femur) in cats and dogs. The study included ten cats and eight dogs with acetabulum fractures and two cats and two dogs with intracapsular proximal femur fractures. Primary reduction was achieved with anatomic plate (C plate) and reconstruction plate in patients with acetabular fractures, and with screw/cannulated screw in patients with proximal femur fractures. No bandages or splints were applied to the patients in the post operative period. Instead, 10 days of cage rest was recommended and follow-up appointments were set up for days 7, 14, and 28. During these follow-ups, limb functionality was clinically evaluated, and radiographic images were taken to assess healing, reduction status, and fixation quality. This study tracked and evaluated various parameters, including the surgical approach, implants used, reduction degree at the end of the surgery, the day the patient began using the limb, postoperative complications, functional use of the limb, and the clinical progression of any neurological issues in the patients. As a result of the study, it was seen that acetabular plates provided successful results especially in fractures located in the central region; however, in fractures located in the cranial and caudal regions, reduction may be more challenging due to the limited bone area where the plate can be placed. Nevertheless, the use of a locking acetabular plate reduced the need for full contouring in cranial and caudal fractures, providing an advantage during surgery. In cases where acetabulum fractures were accompanied by ilium or ischii fractures, using reconstruction plates or string of pearl plates, which are longer and easier to contour, proved to be more advantageous. Due to the limited number of cases with intracapsular proximal femur fractures and restricted intraoperative imaging capabilities, definitive data could not be obtained for these cases.