Sınıf öğretmenlerinin eğitim-öğretim sürecinde Anadolu masallarını kullanmaları
Primary school teachers' use of Anatolian tales in their teaching practice
  1. Tez No: 877994
  2. Yazar: FATMA KARACA AKKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın öncelikli amacı masal anlatıcılığı eğitimi almış sınıf öğretmenlerinin eğitim sürecinde Anadolu masallarını kullanmaları ile ilgili deneyimlerini incelemektir. Öğretmenlerin Anadolu masallarını kullanma deneyimleri incelenirken masal anlatımı için yaptıkları hazırlıklar, kullandıkları yöntem ve teknikler; masal kullanımının öğrencilere katkıları ve karşılaştıkları sınırlılıklar incelenmiştir. Nitel araştırma tekniklerinden betimsel nitel desen kullanılmıştır. Çalışmaya Türkiye'nin farklı illerinde devlet okullarında çalışan, masal anlatıcılığı eğitimi almış, 20 sınıf öğretmeni katılmıştır. Çalışma grubu seçilirken amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve kartopu tekniği kullanılmıştır. Katılımcıların seçiminde öğretmenlerin sınıflarında en az ayda bir kez masal anlatma etkinliği uygulamalarına dikkat edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formları ile veriler toplanmış, içerik analizi yapılmıştır. Masalların eğitim-öğretim süreçlerinde kullanılmasının öğrencilerin derse ilgisini artırdığı, masal dinlemekten hoşlandıkları, gelişimlerini olumlu yönde desteklediği fark edilmiş ve masalların değerler eğitimi ile ilgili konularda kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca kazanımlara uygun masal bulmayı kolaylaştırmak için daha fazla masalın pedagojik açıdan incelenmesi ve öğretmenlerin kullanımına sunulması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study primarily aims to examine the experiences of classroom teachers trained in storytelling education regarding the use of Anatolian folktales in their educational processes. The study employs a descriptive qualitative design, focusing on the preparations made for storytelling, methods and techniques used, contributions of using folktales to students, and limitations encountered. The research includes 20 classroom teachers from various provinces of Turkey working in state schools and trained in storytelling education. Purposive sampling techniques such as criterion sampling and snowball sampling were utilized in selecting participants, with attention given to teachers who implemented storytelling activities in their classes at least once a month. Data were collected through semi-structured interview forms and analysed using content analysis. The findings indicate that the use of folktales enhances students' interest in lessons, enjoyable listening experiences, and positive developmental support. Additionally, it was concluded that folktales can be effectively utilized for values education topics. Furthermore, the study suggests that further pedagogical examination and availability of more folktales suitable for educational objectives could facilitate easier selection and usage by teachers.