The effect of foreign direct investment and foreign portfolio investment on economic growth and inflation
Doğrudan yabancı yatırım ve yabancı portföy yatırımlarının ekonomik büyüme ve enflasyon üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 878007
  2. Yazar: SİMGE CEYLAN ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki doğrudan yabancı yatırımların (DYY) ve yabancı portföy yatırımlarının, (YPY) enflasyon ve ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Ekonomik büyüme Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) ile, enflasyon ise Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ile ölçülmektedir. Veri seti, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın elektronik veri dağıtım sistemi aracılığıyla elde edilmiş olup 2003-2023 dönemine ait çeyreklik verileri içermektedir. DYY'nin ve YPY'nin ÜFE ve GSYİH üzerindeki etkilerini incelemek için doğrusal regresyon modeli kullanılmaktadır. Ayrıca, çalışma 2003-2013 ve 2014-2023 olmak üzere iki farklı döneme ayrılarak DYY'nin ve YPY'nin etkilerini detaylı bir şekilde incelemektedir. Araştırmanın bulguları, 2003-2023, 2003-2013 ve 2014-2023 dönemlerinin tamamında DYY'nin enflasyon ve ekonomik büyüme üzerinde negatif ve istatiksel olarak anlamlı olmayan bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. DYY'nin aksine, YPY'nin 2003-2013 ve 2003-2023 veri setlerinde enflasyonu istatiksel olarak anlamlı ve pozitif olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ekonomik büyümeyle ilgili olarak ise YPY, 2003-2023 ve 2003-2013 veri setlerinde GSYİH'yi istatiksel olarak anlamlı ve negatif bir şekilde etkilerken, 2014-2023 veri setinde YPY'nin hem GSYİH hem de ÜFE üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Bu sonuçlar, incelenen dönemlerde Türkiye'de hem ekonomik büyümenin hem de enflasyon dinamiklerinin şekillenmesinde DYY'nin ve YPY'nin rolünün altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of foreign direct investment (FDI) and foreign portfolio investment (FPI) on inflation and economic growth in Turkey. GDP serves as the measure of economic growth, while the Producer Price Index (PPI) represents inflation. Quarterly data from 2003 to 2023 obtained from the Turkish Central Bank's electronic data delivery system form the dataset. Employing simple linear regression models, the study assesses the effects of FDI and FPI on both PPI and GDP across the entire period. Additionally, the analysis is segmented into two periods: 2003-2013 and 2014-2023, enabling the exploration of their impacts over time. Findings indicate that FDI has a negative insignificant influence on inflation and economic growth throughout the entire period, 2003-2013, and 2014-2023. Contrary to FDI, FPI yields significant insights. The analysis reveals that FPI increases inflation in the 2003-2013 dataset and the 2003-2023 dataset. Regarding economic growth, FPI demonstrates a marginally negative effect by lowering GDP in the 2003-2023 dataset and 2003-2013 dataset, as for the 2014-2023 dataset FPI has no significant effect on both GDP and PPI. These results underscore the roles of FDI and FPI in shaping both economic growth and inflation dynamics in Turkey over the examined periods.