Gelişmekte olan ülkelerde çok uluslu şirketlerin teknoloji transferinde yönetimlerin rolü
The Role of management in technology transfer of multinational companies to developing countries
- Tez No: 87801
- Danışmanlar: PROF. DR. METE OKTAV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
ÖZET Günümüzde“Küresel Bilgi Toplumu”ndan söz ediliyor, ama gelişmiş olan ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki teknolojik farklılık genişlemektedir. Sürekli gelişen teknoloji ortamında, şirketlerin rekabet güçlerini sürdürebilmeleri, önemli ölçüde teknolojik yenileme becerilerine bağlıdır. Fakat araştırma geliştirme faaliyetlerinin pahalı olması ve belli bir bilgi birikimini gerektirmesi gibi nedenler, gelişmekte olan ülkelerdeki şirketleri teknoloji transferine yöneltmiştir. Teknoloji transferinde pekçok yöntem kullanılmaktadır. Başlıca yöntemler, teknolojinin içerilmiş olarak geldiği doğrudan yabancı sermaye yatmmlan ve makina-teçhizat alımı ile içeriimemiş olarak geldiği lisans anlaşmalarıdır. İkinci Dünya Savaşından sonra, çokuluslu şirketler uluslararası teknoloji transferinde başlıca aktörlerden biri olarak görülmeye başlanmıştır. ISKWIann başında, gelişmekte olan ülkeler açısından çokuluslu şirketlerin sermaye ve teknolojisine gereksinim olduğu düşünülmüştür. Fakat 1970'iere gelindiğinde, çokuluslu şirketlerin teknoloji transferinin yararlan olduğu kadar zararlar! olduğu fark edilmiştir. 1980*ierde ise, gelişmekte olan ülkeler, teknoloji transferinin maliyetinden daha çok teknolojinin seçimi ve değerlendirilmesinin önemli olduğunu görmüşlerdir. Aynı zamanda, çokuluslu şirketler her zaman faaliyetlerinin misafir ülkenin çıkarına olmadığının farkına varmışlardır. 1990*iı yıllar ise, teknoloji transferi konusunda çokuluslu şirketlerin ve gelişmekte olan ülkelerin daha olgun ve olumlu bir ilişkinin göstergelerini vermiştir. Her iki taraf da birbirinin yararına kabul edilebilecek ve edilmeyecek koşulların neler olduğunu öğrenmiştir. Gelişmekte olan ülkelerdeki hükümetler ve şirketler teknolojik yeteneklerini geliştirme yönünde teknoloji transferinden en etkin şekilde yararlanma gerekliliğiniVI fark etmişlerdir. Teknoloji transferinin yararlı olabilmesi İçin, teknolojinin edinilmesi, özümsenmesi, uyarlanması, geliştirilmesi ve yayılması gerekmektedir. Teknoloji transferi bir amaç değil, teknolojik kapasitenin gelişmesi için bir araç olarak düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
vu ABSTRACT Today, though“Global Information Society”is discussed, the technological difference between developed and developing countries has extended, in an environment where technology develops continuously, competition of corporations extensively depends on their innovation ability. However, some reasons such as the high cost and requirement of knowledge for research and development facilities, led the corporations in developing countries towards technology transfer. The transfer process is characterized by the mechanisms used. The main mechanisms are direct foreign investment and the acquisition of machine-equipment where embodied technology is transferred, and tiie establishment of a license agreement where disembodied technology is transferred. After the Second World War, multinational companies are seen as tiie main actors in international technology transfer. At the beginning of tiie 1960*s, it is believed that developing countries need capital and technology of multinational companies. However, in the 1970*5, the disadvantages of technology transfer of multinational companies as well as advantages are recognized. Furthermore, in tiie 1980's, developing countries have recognized that it is important to have the ability to choose technology, rather titan evaluating tiie cost of technology. At the same time, multinational companies have recognized that not all of their facilities create advantage for developing host countries, in the 1990's, there is a sign of more positive and saturated relationship between multinational companies and developing countries. Both sides have learned the conditions which can be accepted or can not be accepted by tiie other side. The governments and corporations in developingvtu countries have recognized the need for selection of effective technology transfer paths for the development of their technological capabilities. The effective technology transfer involves acquisition, adoption, adaptation, creation and diffusion of technology. The transfer process should he seen not as an end, but as a means to develop technological capacity.