Anlaşmazlıklarımızı Çözebiliriz Çatışma Çözümü Eğitim Programının çatışma çözme becerilerine etkisi
The effect of 'We Can Solve Our Conflicts Conflict Resolution Training Program' on conflict resolution skills
- Tez No: 878043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÇEVİKER AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı Anlaşmazlıklarımızı Çözebiliriz Çatışma Çözümü Eğitim Programı'nın çatışma çözme becerileri üzerinde etkililiğini ilkokul ikinci sınıflarda sınamak ve bu deneyimin öğrenciler için anlamını ortaya koymaktır. Araştırma tek grup ön test-son test deneysel desen ile yürütülmüş ve elde edilen nicel verilerin nitel verilerle desteklendiği açımlayıcı sıralı karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri, çatışma çözme becerisi ölçeği, çatışma senaryoları ile; nitel verileri ise yarı yapılandırılmış öğrenci görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Batı Karadeniz'de bir ilde devlet ilkokuluna devam eden 16 ikinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubundaki öğrencilere çatışma çözme becerisi ölçeği ve çatışma senaryoları ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Öğrencilere 21 oturumdan oluşan 8 haftalık“Anlaşmazlıklarımızı Çözebiliriz”çatışma çözümü eğitim programı haftada iki saat olarak uygulanmıştır. Öğrencilerle uygulama sürecini nasıl anlamlandırdıklarını tespit etmek amacıyla süreç sonunda görüşmeler yapılmıştır. Uygulama öncesi ve sonrası toplanan veriler nonparametrik testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiş, nitel veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Programın etkililiğine bakmak için etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular“Anlaşmazlıklarımızı Çözebiliriz Çatışma Çözümü”eğitim programının öğrencilerin çatışma çözme becerilerini yüksek etki büyüklüğü ile geliştirdiğini göstermektedir. Uygulanan program sonrasında öğrencilerin yıkıcı çatışma çözme davranışlarının azaldığı; yapıcı çatışma çözme stratejilerinin kullanımının arttığı, öğrencilerin uygulanan eğitim programından keyif aldıkları, programın öğrencilerin arkadaşlık ilişkilerini, çatışma çözme, empati, öfke yönetimi gibi becerilerini geliştirdiği ortaya konmaktadır. Araştırmanın sonunda uygulamaya yönelik olarak, ilkokulda bu programın uygulanması, eğitim programına anlaşmazlık çözümü ile ilgili eğitimler konulması, sosyal kulüp olarak“çatışma çözme kulüpleri”açılması önerilmiştir. Araştırmacılara yönelik ise; farklı gruplarla boylamsal araştırmaları yapılması, özellikle ilkokul alt kademleri için çatışma çözme eğitim programları geliştirilmesi, çatışma çözme programlarının etkililiğinin farklı değişkenler üzerinde sınanması gibi öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effectiveness of the“We Can Resolve Conflicts Conflict Resolution”training program on conflict resolution skills among second-grade primary school students and to reveal the effectiveness of this experience for the students. The study was conducted using a single-group pretest-posttest experimental design, and employed an explanatory sequential mixed-methods approach, wherein the quantitative data were supported by qualitative data. Quantitative data were collected using a conflict resolution skills scale and conflict scenarios, while qualitative data were gathered through a semi-structured student interview form. The study group consisted of 16 second-grade students attending a public primary school in a province in the Western Black Sea region. The conflict resolution skills scale and conflict scenarios were administered to the students as both a pretest and posttest. The“We Can Resolve Our Conflicts”conflict resolution training program, consisting of 21 sessions over 8 weeks, was implemented for students with two hours per week. At the end of the implementation period, interviews were conducted to determine how the students perceived the process. Data collected before and after the intervention were analyzed using the Wilcoxon Signed Ranks Test, a nonparametric statistical method, and the qualitative data were subjected to content analysis. The effect size was calculated to determine the effectiveness of the program. The findings indicate that the“We Can Resolve Conflicts Conflict Resolution”program significantly enhanced the students' conflict resolution skills with a high effect size. Following the program, there was a decrease in destructive conflict resolution behaviors and increase in the use of constructive conflict resolution strategies. Furthermore, students reported enjoying the implemented educational program, a decrease in violence, and increase in the ability of anger control. The study concludes with several practical recommendations like implementing this program in primary schools, including conflict resolution training in the educational curricula, providing educator training for teachers, and establishing“conflict resolution clubs”as social clubs. For researchers, it is recommended to conduct longitudinal studies with different age groups, to develop conflict resolution training programs especially for lower primary school grades, and examine the effectiveness of conflict resolution programs on different variables.