Zayıf tarafın korunduğu sözleşmeler özelinde Türk hukukunun doğrudan uygulanan kurallarının etkisi
Overriding mandatory rules in Turkish law regarding contracts protecting the weaker party
  1. Tez No: 878053
  2. Yazar: MELİSSA BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE İPEK SARIÖZ BÜYÜKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Doğrudan uygulanan kurallar, devletin üstün menfaatlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla kanunlar ihtilafı kurallarının uygulanmasını engelleyerek önüne gelen uyuşmazlığa uygulanan maddi hukuk kurallarıdır. Doğrudan uygulanan kuralların zayıf tarafın korunması amacıyla uygulanmasının, zayıf tarafın korunması amacıyla özel olarak düzenlenen kanunlar ihtilafı kurallarının işlevselliğini yitirmesi sorunu ile karşılaşılmasına yol açacaktır. Kanunlar ihtilafı kurallarının uygulanmasının engellenmesi ancak devletin üstün bir yararının var olması koşulu ile mümkün olmalıdır. Bu çalışma, doğrudan uygulanan kural kavramının açıklanması ve bu kuralların zayıf tarafın korunduğu sözleşmeler bakımından hangi koşullarda uygulanmasının mümkün olduğuna ilişkin bazı tespitleri içermekte ve öğretideki mevcut tartışmaları ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Overriding mandatory rules are substantive legal norms applied to disputes by overriding conflict of laws rules in order to realize the state's supreme interests. The application of these rules to protect the weaker party may result in the ineffectiveness of conflict of laws mechanisms, which are designed to protect the weaker party. Overriding of conflict of laws rules should only be permissible when there is a superior state interest. This study elucidates the concept of overriding mandatory rules by examining their applicability in contracts that protect the weaker party and addressing the ongoing debates on the overriding mandatory rules.