Tüketici sözleşmelerinde teminat
The guaranty in the consumer contracts
  1. Tez No: 407339
  2. Yazar: ADEM KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Tüketici hukukunun uygulama alanı oldukça geniştir. Tüketici hukukunda, tüketicinin sözleşmenin zayıf tarafı olarak görülmesi nedeniyle özel hukuka ait temel kurumlara farklı düzenlemeler getirilmiştir. Bu çalışmada tüketici hukuku teminat kurumu bakımından incelenmiştir. Bir sözleşmenin tüketici sözleşmesi olabilmesi için, taraflarının tüketici ve girişimci olması, tarafları arasında güç dengesizliğinin olması, mal ve hizmet arzına yönelik olması ve sözleşmenin karşılıklı edimler içermesi gerekir. Bununla birlikte tüketici sözleşmesi olmak bakımından sözleşmenin türü veya tipi önem arz etmez. Bu çalışmada tüketici sözleşmelerinden doğan borcun ifa edilmemesi rizikosunu teminat altına alan dar ve teknik anlamda teminat sözleşmeleri incelenmiştir. İpotek tesis etmenin zaman alıcı ve masraflı olması, birçok tüketicinin teminat gösterecek taşınmazının olmaması gibi nedenlerden dolayı ipotek, tüketici sözleşmesinin teminatı olarak pek kullanışlı değildir. İpotekli borç senedi ve irat senedinin Türk Hukuku bakımından uygulaması pek yaygın değildir. Teslime bağlı taşınır rehni ve hapis hakkı da taşınırın dolaysız zilyetliğinin devrini gerektirdiği için tüketici sözleşmelerinin teminatı olarak pek fazla tercih edilmez. Bir sicile tescili zorunlu olan taşınırların rehni ise taşınır teslim edilmeden, sicile tescil ile kurulduğu için uygulamada en çok karşılaşılan taşınır rehinlerinden biridir. Alacak ve diğer haklar üzerinde rehin veya hapis hakkı tesisi de tüketici sözleşmelerinin teminatı olarak sıkça başvurulan teminatlardandır. Bununla birlikte tüketici sözleşmesinin teminatı olarak kıymetli evraka başvurulduğunda, sadece nama yazılı ve her bir taksit ödemesi için ayrı ayrı olacak şekilde kıymetli evrak düzenlenebilir (TKHK m.4/5). Kanunda düzenlenen teminat türlerinin ekonomik hayatın ihtiyaçlarını karşılayamaması nedeniyle uygulamada yaratılan teminatlardan olan teminat amaçlı inançlı işlemlere de başvurulmaktadır. Konut finansman sözleşmesinde tüketicilere sağlanan bu kredi hem yüksek bir meblağ olmakta hem de kredinin geri dönüşü oldukça uzun zamana yayılmaktadır. Bu nedenle konut finansman sözleşmesinde teminat ayrı bir öneme sahiptir. Uygulamada neredeyse tüm konut finansman sözleşmesi kapsamındaki konut kredisi sözleşmelerinde tüketici, satın aldığı konut üzerinde kredinin teminatı olarak, kredi kuruluşu lehine ipotek tesis etmektedir. Konut finansman sözleşmesi kapsamındaki finansal kiralama sözleşmesinde konutun mülkiyeti alacaklı olan konut finansman kuruluşunda olduğu için konut üzerinde ipotek tesisi mümkün değildir. Ancak burada da konutun mülkiyetinin finansman kuruluşunda kalması teminat amacına hizmet etmektedir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4. maddesinin 6. fıkrasında tüketicinin edimlerine karşılık verilen şahsi teminatın adi kefalet, tüketicinin alacaklarına karşılık verilen şahsi teminatın da müteselsil kefalet sayılacağı hükme bağlanmıştır. Buna göre tüketicinin borçlarına karşı verilen şahsi teminatlara adi kefalet hükümleri uygulanacaktır. Tüketicinin alacaklarına karşılık verilen şahsi teminatlara ise müteselsil kefalet hükümleri uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
The application area of the consumer law is considerably broad. As the consumer is regarded as the weak party to the contract in consumer law, different regulations were brought to the basic institutions of the private law. In this study, consumer law was examined in terms of guaranty institution. In order for a contract to be a consumer contract, the parties thereto must be the consumer and the entrepreneur, there must be an imbalance of power between the parties, it must be for the supply of products and services and the contract must include mutual executions. However, the kind and the type of the contract are not important for a contract to be a consumer contract. In this study, guaranty contracts, which secure the risk of not fulfilling the liability arising from the consumer contracts, are examined in narrow and technical aspects. Mortgage is not very useful as the guaranty of the consumer contract as the establishment of a lien is time consuming and expensive and as many consumers do not have any real estate to use as a guaranty. Application of mortgage bonds and annuity bonds is not very common in Turkish Law. Lien of movables subject to delivery and right of retention are not preferred very much as the guaranty of the consumer contracts as it requires the transfer of the direct ownership of the movables. Lien of the movables, which have to be registered to a registry, is one of the liens of movables observed most commonly in the practice as it is established via registration to the registry before the delivery of the movables. Lien on receivables and other rights or establishment of right of retention is also among the guaranties applied frequently as the guaranty of the consumer contracts. However, where valuable papers are used as a guaranty of consumer contracts, valuable papers may be drafted in such a manner that they will only be in the name of the holder and individual papers are drafted for each installment payment (Law on the Protection of the Consumer, article 4/5). One of the guaranties created in the practice, fiduciary transactions for guaranty purposes are also applied, as the types of guaranties regulated in the law do not satisfy the needs of the economic life. This credit provided to the consumers in the housing financing contracts is both a large amount and the re-payment of the credit takes a long time. For that reason, guaranty has a special importance in the housing financing contracts. In practice, nearly in all housing credit contracts within the scope of the housing financing contracts, the consumer establishes a lien on the house bought by him as the guaranty of the credit in favor of the credit institution. In the financial leasing contract within the scope of the housing financing contracts, establishment of a lien on the house is not possible, as the house is owned by the creditor housing finance institution. However, here, the retention of the ownership of the house by the finance institution serves the purpose of guaranty. It was ruled in the paragraph 6 of the article 6 of the Law on Protection of the Consumer that the personal guaranty provided in return for the acts of the consumer shall be deemed ordinary guaranty and the personal guaranty provided in return for the receivables of the consumer shall be deemed joint guaranty. Accordingly, provisions of ordinary guaranty will be applied to the personal guaranty provided against the liabilities of the consumer. In addition, provisions of joint guaranty will be applied to the personal guaranty provided against the receivables of the consumer.