Türk halk oyunları bölümü mezunlarının iş gücü
The workforce of Turkish folk dance department graduates
- Tez No: 878086
- Danışmanlar: PROF. KEREM CENK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türk Halk Oyunları Bölümü, kültürel mirasımızı korumak ve tanıtmak için eğitim veren bir bölümdür. Bölüm öğrencileri öğrenim süreleri boyunca pek çok teorik ve uygulamalı dersler almakta ve çeşitli niteliklerle mezun olmaktadırlar. Fakat Türk Halk Oyunları Bölümü mezunlarının istihdamı noktasında bazı yetersizliklerin olduğu görülmektedir. Dolayısı ile bu sıkıntıların akademik çalışmalar ile ortaya konularak sorunların çözümünde bir katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bölüm mezunlarının istihdamında yaşanan sorunlarda Türk halk oyunlarının bir meslek olup olmadığına yönelik yapılan tartışmaların da etkisi olduğu anlaşılmaktadır. Çalışmanın amacı, mezunların iş gücüne katılımını, istihdam süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları ve eğitim programlarının iş piyasasındaki taleplere uygunluğunu analiz etmek, mezunların iş yaşamındaki tecrübelerini anlamak ve bu alandaki mevcut durumu değerlendirmektir. Araştırmada literatür tarama yöntemi kullanılmış ve konservatuvarların Türk Halk Oyunları bölümlerinden mezun olup iş gücü piyasasında yer bulan 14 gönüllüyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde mesleklerin genel tanımı, ortaya çıkışı, sınıflandırılması ve kariyer oluşturma süreçlerini ele almaktadır. İkinci bölümde, Türk Halk Oyunları bölümünün yapısal ve eğitimsel unsurları incelenmekte, program içeriği, öğretim ve istihdam olanakları detaylandırılmaktadır. Üçüncü bölümde, Türk Halk Oyunları sektörü ve bölüm mezunlarının işgücü profili analiz edilmektedir. Bu tez, Türk Halk Oyunları bölümü mezunlarının iş gücüne katılımını ve istihdamını iyileştirmek için öneriler geliştirmeyi hedeflemektedir. Aynı zamanda, mezunların eğitim programlarındaki eksiklikler ve iş piyasasındaki talepler arasındaki uyumsuzlukları belirlemekte ve çözüm önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Department of Turkish Folk Dances is dedicated to preserving and promoting our cultural heritage through education. Students in this department receive a variety of theoretical and practical courses throughout their studies, graduating with diverse qualifications. However, there appear to be some shortcomings concerning the employment of Turkish Folk Dances graduates. Therefore, it is intended to address these issues through academic studies and contribute to their resolution. It is understood that debates regarding whether Turkish folk dances constitute a profession also influence the employment challenges faced by graduates. The purpose of this study is to analyze graduates' participation in the workforce, the difficulties they encounter in employment processes, and the alignment of education programs with market demands. Additionally, the study aims to understand graduates' experiences in the professional world and assess the current state of the field. The research employs a literature review method and conducts semi-structured interviews with 14 volunteers who have graduated from conservatories' Turkish Folk Dances departments and found employment in the labor market. The first part of the study addresses the general definition, emergence, classification, and career development processes of professions. The second part examines the structural and educational elements of the Turkish Folk Dances department, detailing the program content, teaching methods, and employment opportunities. The third part analyzes the Turkish Folk Dances sector and the workforce profile of the department's graduates. This thesis aims to develop recommendations for improving the workforce participation and employment of Turkish Folk Dances graduates. It also identifies mismatches between the deficiencies in the graduates' education programs and the demands of the job market, offering solutions to address these gaps.