Embracing the falling giant: How Indian Muslims claspsed the shattering Ottoman Khalifa
Düşmekte olan devi kucaklamak: Hintli Müslümanlar yıkılan Osmanlı Halifesini nasıl kucakladı
- Tez No: 878103
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırma, on dokuzuncu yüzyılın sonları ve yirminci yüzyılın başlarında İngiliz sömürge yönetimine karşı Hintli Müslüman direnişinin dinamiklerini hiyerarşi kuramsal merceğinden incelemektedir. En ilgi çekici sorunsal, bir direniş hareketinin neden hiçbir maddi destek beklemeden can çekişen bir devi kucakladığıdır? Bu çalışma, Hindistan'daki Müslüman direnişinin İngiliz yönetiminin meşruiyetine karşı çıkmak için Osmanlı Hilafetini bir 'düzen' olarak nasıl sahiplendiğini anlamaya çalışmaktadır. Bu analiz, son dönem Osmanlı düzeninin paradoksal doğasını ortaya koymaktadır. Bu paradoksal düzen, kendi alanında gerilemekte, ancak Hintli Müslüman direnişi bağlamında yükselen bir düzen olarak hizmet etmekte ve 'gerilemenin bir engel değil, düzen kurucu' olduğunu göstermektedir. Hintli Müslümanlar, sömürge yönetimine karşı direnişlerinde astların temel aktörler olduğu bu düzeni inşa etmiş ve böylece 'ast merkezli hiyerarşik düzen' kavramını ortaya atmışlardır. Sonuç olarak bu tez, hiyerarşik düzen çalışmaları ve Tarihsel Uluslararası İlişkiler (TUİ) alanındaki mevcut literatüre, ast konumdaki oluşumların hakim hegemonyalara karşı çıkmak için hiyerarşik düzeni nasıl inşa edebildiklerine ve bu düzenden nasıl yararlanabildiklerine dair incelikli bir anlayış sunarak ve böylece sömürge bağlamlarında direniş yoluyla düzen inşasının karmaşık süreçlerine dair yeni kavrayışlar teklif ederek katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the dynamics of Indian Muslim resistance against British colonial rule during the late nineteenth and early twentieth centuries through the theoretical lens of hierarchy. The most intriguing puzzle is why a resistance movement embraces a dying giant without expecting any material support? This study seeks to understand how Muslim resistance in India appropriated the Ottoman Khilafat as an 'order' to contest the legitimacy of British rule. This analysis illustrates the paradoxical nature of the late Ottoman order-declining within its own domain yet serving as an emerging order in the context of Indian Muslim resistance, demonstrating 'decline is not an obstacle but an order-builder'. Indian Muslims constructed this order in their resistance against colonial rule, in which subordinates are the key actors, thereby introducing the concept of a 'subordinate-centric hierarchical order'. Consequently, this thesis contributes to the existing literature on hierarchical order studies and Historical International Relations (HIR) by offering a nuanced understanding of how subordinate entities can construct and leverage hierarchical order to contest prevailing hegemonies, thereby offering new insights into the complex processes of order construction through resistance in colonial contexts.