Baba
FATHER
  1. Tez No: 438536
  2. Yazar: ELHAMEH ESMAEILZADEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Soma faciasında hayatını kaybeden bir işçinin eşi ve iki çocuğunun öyküsüdür. Hayatını kaybeden“Baba”dan geriye kalan baretin üzerindeki fener ile yaşam alanlarını aydınlatan aile,“Baba”nın eksik sıcaklığını ve boşluğunu bir nebzede olsa, miras kalan baretin ışığıyla avutabiliyordu. Işığıyla aileyi bir“Baba”gölgesi gibi saran fener, bir gün artık çalışmadı. Anne panikle kendi kurduğu mekanızmayı zorlayınca, ip kopamasıyla birlikte miras kalan baret yere düşer ve fener bir daha aydınlatmamak üzere söner. Artık evi soğuk bir karanlık sarar ve tabaklar bir daha dolmamak üzere masada boş kalır.
Özet (Çeviri)
This is the story of a worker who lost his life in the Souma Mine disaster. His family lightened up their house with the father's safety hat. This ray of light embracing the family members was not only there to comfort their wounds, but it felt as if it reflected the presence of the father himself. One day the light didn't light. And his mother fasten the rape stronger with stress.the light was falling and turned down for ever.the cold darkness is filling the house and never the empty dishes will fill.