Koroner arter by-pass greft ameliyatı olacak hastalara uygulanan psikoeğitim ve progresif gevşeme egzersizinin ameliyata ilişkin anksiyete düzeyine etkisi
The effect of psychoeducation and progressive relaxation exercise on the level of anxiety related to the surgery in patients who will have coronary artery bypass graft surgery
  1. Tez No: 878114
  2. Yazar: DEMET PARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN EMİNE ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırma koroner arter by-pass greft ameliyatı olacak hastalara verilen psikoeğitim ve progresif gevşeme egzersizinin ameliyata ilişkin anksiyete düzeyine etkisini belirlenmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Yarı deneysel olarak yapılan araştırmanın çalışma evrenini İstanbul'da bir üniversiteye bağlı araştırma hastanesinde koroner arter bypass gref ameliyatı olacak 66 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri; Kişisel Bilgi Formu, Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği, Psikoeğitim ve Progresif Gevşeme Egzersizi Değerlendirme Formu ve Hasta İzlem Formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Ki-Kare, Fisher exact testleri ve t-testi kullanılmıştır. Grup içi ölçümlerin karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümler anova testi ve tamamlayıcı bonferroni testi kullanılmıştır. Bulgular: Deney grubundaki hastaların %84,8'i erkek, %81,8'inin evli, %63,6'sının 1-3 çocuk sahibi olduğu, %66,7'sinin ilköğretim mezunu, %84,8'inin gelirinin giderine eşit olduğu, kontrol grubundaki hastaların %78,8'inin erkek, %84,8'inin evli, %75,8'inin 1-3 çocuk sahibi olduğu, %87,9'unun ilköğretim mezunu, %81,8'inin geliri giderine eşit bulunmuştur. Deney ve kontrol grubundaki hastaların Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği puan ortalamaları ön test, 1., 2., 3. ölçümlerde karşılaştırıldığında aralarındaki farkın istatistiksel olarak anlamsız olduğu bulunmuştur (p>0,05). Deney grubundaki hastaların sistolik ve diastolik kan basıncı, kalp atım hızı ve solunum sayılarının 1.
Özet (Çeviri)
Aim: This research is about coronary artery bypass was conducted to determine the effect of psychoeducation and progressive relaxation exercise given to patients undergoing graft surgery on the level of anxiety related to the surgery . Materials and Methods: The study population of the semi-experimental study consisted of 66 patients who would undergo coronary artery bypass graft surgery at a research hospital affiliated with a university in Istanbul. Research data; It was collected with the Personal Information Form, Surgery-Specific Anxiety Scale, Psychoeducation and Progressive Relaxation Exercise Evaluation Form, and Patient Follow-up Form. Chi-Square, Fisher in data analysis exact tests and t-test were used. Repeated measures anova test and complementary bonferroni test were used to compare intra-group measurements. Results: 84.8% of the patients in the experimental group were male, 81.8% were married, 63.6% had 1-3 children, 66.7% were primary school graduates, 84.8% were low income. 78.8% of the patients in the control group were male, 84.8% were married, 75.8% had 1-3 children, 87.9% were primary school graduates, 81.8% were 's income was found to be equal to its expenses. When the Surgery-Specific Anxiety Scale mean scores of the patients in the experimental and control groups were compared in the pre-test, 1st, 2nd and 3rd measurements, the difference between them was found to be statistically insignificant (p>0.05).