Ortaokul öğrencilerinin kalp sağlığını geliştirmeye yönelik tutumları, beslenme ve egzersiz davranışlarının belirlenmesi
Determination of secondary school students attitudes, nutrition and exercise behaviors towards improving heart health
- Tez No: 878116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GÜMÜŞ ŞEKERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar, dünyada ve ülkemizde ölümlere, yaşam kalitesinin azalmasına ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Beslenme ve fiziksel aktivite kardiyovasküler hastalık için önlenebilir risk faktörü olarak tanımlanmıştır. Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin kalp sağlığı tutumu ve beslenme egzersiz davranışlarını belirlemek, kalp sağlığı tutumu ve beslenme egzersiz davranışını etkileyen faktörleri saptamak ve kalp sağlığı tutumu ve beslenme egzersiz davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Kesitsel türdeki araştırma Konya'da üç farklı ortaokulda yürütülmüştür. Örnekleme 6., 7. ve 8. sınıflarda öğrenim gören 351 öğrenci dahil edilmiştir. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocuklar İçin Kalp Sağlığı Tutum Ölçeği ve Beslenme-Egzersiz Davranış Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız örneklem t testi, One Way ANOVA, Kruskall Wallis Analizi, Mann Whitney U testi ve Pearson Kolerasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan ortaokul öğrencilerinin yaş ortalaması 13,03±0,83 olup, %60,7'si kızdır. Annelerinin %76,9'u ev hanımı, babalarının %43,9'u işçidir. Öğrenciler Kalp Sağlığı Tutum Ölçeği'nden 71,62±7,89, Beslenme-Egzersiz Davranış Ölçeği'nden 158,18±23,6 puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases cause deaths, decreased quality of life and economic losses in the world and in our country. Nutrition and physical activity have been identified as preventable risk factors for cardiovascular disease. This study aimed to determine the heart health attitude and nutrition exercise behavior of secondary school students, to identify the factors affecting heart health attitude and nutrition exercise behavior, and to examine the relationship between heart health attitude and nutrition exercise behavior. The cross-sectional research was conducted in three different secondary schools in Konya. 351 students studying in the 6th, 7th and 8th grades were included in the sample. Data were collected using the Introductory Information Form, the Heart Health Attitude Scale for Children and the Nutrition-Exercise Behavior Scale. Data were evaluated with number, percentage, mean, standard deviation, independent sample t test, One Way ANOVA, Kruskall Wallis Analysis, Mann Whitney U test and Pearson Correlation analysis. The average age of the secondary school students participating in the research is 13.03±0.83 and 60.7% are girls Of the secondary school students participating in the research, 76.9% of their mothers are housewives and 43.9% of their fathers are workers. The students received 71.62±7.89 points from the Heart Health Attitude Scale and 158.18±23.6 points from the Nutrition-Exercise Behavior Scale.