Solving an order batcing and sequencing problem with reinforcement learning
Pekiştirmeli öğrenme ile bir sipariş gruplama ve sıralama problemini çözme
  1. Tez No: 878117
  2. Yazar: BEGÜM CANASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA GÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı bir DRL çözümünün OBSP problemi için uygun bir çözüm olup olmayacağını belirlemek ve geleneksel yöntemlerle karşılaştırmaktır. Bu amaçla karmaşık ve gerçekçi bir warehouse ortamında PPO algoritması ile eğitilen modeller test edilmiş, geç siparişlerin sayısını azaltacak bir strateji geliştirilip geliştirilmediği ölçülmeye çalışılmıştır. Bir heuristic metod da aynı ortam ve veriler üzerinde uygulanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine whether a DRL solution would be a suitable solution for the OBSP problem and to compare it with traditional methods. For this purpose, models trained with the PPO algorithm were tested in a complex and realistic warehouse environment, and an attempt was made to measure whether a strategy was developed to decrease the number of orders being late. A heuristic method was also applied and the results were compared on the same environment and data.