Modelling and optimization of order batching problem in warehouse systems
Depo sistemlerinde sipariş gruplama probleminin modellenmesi ve optimizasyonu
  1. Tez No: 538731
  2. Yazar: ÇAĞLA CERGİBOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SERDAR TAŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sipariş gruplama problemi (SGP), depo sipariş toplama sürecinde ortaya çıkan bir kombinatoryal optimizasyon problemidir. SGP'de amaç, sipariş toplama personelinin kat ettiği mesafeyi en aza indirmek için siparişlerin gruplarını ve bu grupların toplama rotalarını bulmaktır. Bu problemle özellikle, toplama aracının kapasitesinin sınırlı olduğu manuel sipariş toplama sistemlerinde karşılaşılmaktadır. Problemin boyutu (örneğin depolama birimlerinin sayısı, koridorların sayısı, müşteri siparişlerinin sayısı vs.) büyük olduğunda SGP'yi çözmek daha önemli hale gelmektedir. Siparişlerin çekilmesi sırasında harcanan zamanın çoğu, grubun içeriğine ve toplama rotasına bağlıdır. Bu nedenle, etkili bir gruplama ve rotalama yaklaşımı, sipariş edilen ürünleri toplamak için gereken zamanı azaltmada önemlidir. Bu çalışmanın temel amacı, farklı depo konfigürasyonlarında SGP'yi çözebilen hızlı ve etkili metasezgisel yaklaşımlar geliştirmek olarak belirlenmiştir. Bu amaçla, genetik algoritma ve yerel arama tabanlı üç çözüm yaklaşımı önerilmiştir. Önerilen algoritmaların hesaplama çalışması üretilen veri setleri ve ayrıca literatürden örnekler ile gerçekleştirilmiştir. Karşılaştırma çalışmasının sonuçları geliştirilen yaklaşımların rekabet yeteneğini göstermektedir. Önerilen yöntemlerin, farklı depo konfigürasyonlarında problemin gerçek durum uygulamalarını çözmek için kullanışlı olacağına inanılmaktadır. Buna göre, Türkiye'de tanınmış bir perakendecinin dağıtım merkezinde gerçek vaka uygulaması gerçekleştirilmiştir. Vaka çalışması gelen ürünlerin depolama atama işlemini de içermektedir. Sonuçlar, algoritmaların gerçek hayat problemlerinde pratik ve kullanışlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Order batching problem (OBP) is a combinatorial optimization problem which arises in warehouse order picking process. In OBP, the aim is to find groups of orders and picking routes of these groups to minimize distance travelled by the order picker. This problem is encountered especially in manual order picking systems where the capacity of picking facility is limited. Solving the OBP becomes more important when size of the problem (e.g. number of storage locations, number of aisles, number of customer orders, etc.) is large. Most of the time spent during retrieval of the orders depends on content of the batch and picking route. Therefore, an effective batching and routing approach is essential in reducing the time needed to collect ordered items. The main objective of this study is identified as developing fast and effective metaheuristic approaches that can solve the OBP in different warehouse configurations. For this purpose, three solution approaches based on genetic algorithm and local search are proposed. The numerical study of proposed algorithms is implemented with generated data sets, and also with instances from literature. Results of the benchmark study demonstrate competitiveness of developed approaches. It is believed that proposed methods will be useful to solve real case applications of the problem in different warehouse configurations. Accordingly, a real case application in a distribution center of a well-known retailer in Turkey is implemented. The case study also includes storage assignment process of incoming products. The results demonstrate that algorithms are practical and useful in real life problems.