Gestasyonel diyabeti olan gebelerde gebelik yakınmaları, yaşam kalitesi ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of pregnancy complaints, quality of life and affecting factors in pregnant women with gestational diabetes
  1. Tez No: 878150
  2. Yazar: HATİCE ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ARIÖZ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gestasyonel Diyabeti Olan Gebelerde Gebelik Yakınmaları, Yaşam Kalitesi ve Etkileyen Faktörlerin Değerlendirilmesi Bu araştırma gestasyonel diyabeti olan gebelerde gebelik yakınmaları, yaşam kalitesi ve etkileyen bazı faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte planlanmıştır. Çalışma Mart 2023-Ağustos 2024 tarihleri arasında Ankara Etlik Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini gebe polikliniğine başvuran gestasyonel diyabet tanısı alan 226 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Sosyo-Demografik Bilgi Formu ile Gebelik Yakınmaları ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (GYYKÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile Bonferroni testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Pregnancy Complaints, Quality of Life and Affecting Factors in Pregnant Women with Gestational Diabetes This study, which is descriptive and cross-sectional in nature, aimed to evaluate pregnancy complaints, quality of life, and some affecting factors in pregnant women with gestational diabetes. The study was conducted between March, 2023 and August, 2024 in Ankara Etlik City Hospital Obstetrics and Gynecology Hospital. The sample of the study consisted of 226 pregnant women who were diagnosed with gestational diabetes and sought treatment in the pregnancy outpatient clinic. Data were collected through the Socio- Demographic Form and the Pregnancy Complaints and Quality of Life Scale (PCQLS). Data analysis was performed using the Independent Sample t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Bonferroni test.