Yönetici, öğretmen, öğrenci ve veli değerlendirmelerine göre öğretmenlik mesleği imajı
Teachers' professional image according to the views of administrators, teachers, students and parents
- Tez No: 878155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlik mesleği imajına yönelik yönetici, öğretmen, öğrenci ve veli görüşlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Nedensel karşılaştırma modelinde desenlenen araştırmanın örneklemini, Kocaeli ilindeki orta öğretim kurumlarından; 56 yönetici, 298 öğretmen, 530 öğrenci ve 317 öğrenci velisi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Ünsal (2015) tarafından geliştirilen Öğretmenlik Mesleği İmaj Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra, gruplar arasındaki farklılıkların belirlenmesi amacıyla tek yönlü varyans analizi, fark kaynaklarını belirlemek amacıyla Scheffe testleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler ışığında öğretmenlik mesleği imaj algısı tüm ölçek genelinde yönetici, öğretmen, öğrenci ve veli görüşleri bağlamında orta düzeyin üzerinde olduğu görülmüştür. Öğretmenlik mesleği imajı ve alt boyutlarına yönelik gruplar arası farklar incelendiğinde, gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğretmenlik mesleği genel imaj algısında, veli grubunun öğretmenlik meslek imajına yönelik algısının, yönetici, öğretmen ve öğrenci gruplarının algılarından anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edilmiştir. İletişim becerileri alt boyutunda, veli grubunun iletişim becerileri boyutu ortalamasının, yönetici, öğretmen ve öğrenci gruplarının ortalamalarından anlamlı şekilde yüksek olduğu bulunmuştur. Öğrenci grubunun iletişim becerileri boyutu ortalamasının gruplar arasında en düşük olduğu, öğretmen grubununkinden anlamlı şekilde düşük olduğu görülmüştür. Sosyal boyutta, veli grubunun sosyal boyut ortalamasının, yönetici, öğretmen ve öğrenci gruplarının ortalamalarından anlamlı şekilde yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğretmen grubunun sosyal boyut ortalamasının gruplar arasında en düşük değere sahip olduğu ve öğrenci grubunun ortalamasından anlamlı şekilde düşük olduğu saptanmıştır. Kişisel imaj boyutunda ise, veli grubunun kişisel imaj boyutu ortalamasının, öğretmen ve öğrenci gruplarının ortalamalarından anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin toplumun gözündeki mesleki imajına yönelik algılarının düşük olduğunu düşündüğünü göstermiştir. Bu bağlamda, öğretmenlerin mesleki imajlarını güçlendirmeye yönelik stratejik öneriler geliştirilmiştir. Bu öneriler, öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekleyecek ve toplumdaki algılarını olumlu yönde değiştirecek politikaların oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, a comparative analysis of the perceptions of administrators, teachers, students, and parents regarding the professional image of teachers was aimed. The study, designed in a causal-comparative model, included a sample from high schools in Kocaeli province, consisting of 56 administrators, 298 teachers, 530 students, and 317 parents of students. The data for the research were collected using the Teacher Professional Image Scale developed by Ünsal (2015). In addition to descriptive statistics, one-way analysis of variance (ANOVA) and Scheffe tests were used to identify differences between groups and determine the sources of these differences. Based on the findings, it was determined that the perception of the professional image of teaching was positive among administrators, teachers, students, and parents. The perception of the professional image of teaching was found to be above the average level across the entire scale in the context of the views of administrators, teachers, students, and parents. When examining intergroup differences in perceptions of the teaching profession image and its sub-dimensions, significant differences were found among the groups. It was determined that the perception of the teaching profession image among the parent group was significantly higher than that of the administrator, teacher, and student groups. In the communication skills sub-dimension, the parent group's average was significantly higher than those of the administrator, teacher, and student groups. It was found that the student group had the lowest average in the communication skills sub-dimension, significantly lower than the teacher group. In the social dimension, the parent group's average was significantly higher than those of the administrator, teacher, and student groups. The teacher group had the lowest average in the social dimension, significantly lower than the student group. In the personal image sub-dimension, the parent group's average was significantly higher than those of the teacher and student groups. The findings of the study indicate that teachers believe the societal perception of their professional image is low. In this context, strategic recommendations have been developed to strengthen the professional image of teachers. These recommendations aim to contribute to the creation of policies that will support teachers' professional development and positively change their perception in society.