Block modeling of present-day deformation of anatolia and slip rates along the north anatolian fault
Anadolu'nun ve kuzey anadolu fayı boyunca kayma hızlarının günümüzdekı̇ deformasyonunun blok modellenmesı̇
- Tez No: 878163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAJ M. JOHNSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Indiana University Bloomington
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
GPS hız alanını ve yayınlanmış jeolojik kayma oranlarını Anadolu ve çevresindeki bölgeler için elastik bir blok modelini oluşturmak için kullanıyorum. Elastik blok modeli, levha hareketini ve ana faylar boyunca hem yatay hem de gerilme kayma oranlarını tanımlamamızı sağlar. Önceki çalışmalar (örneğin, McClusky vd., 2000; Reilinger vd., 2006) Kuzey Anadolu Fayı (KAF) üzerinde jeodezik olarak türetilen yaklaşık 25 mm/yıl kayma hızı tahminleri ile jeolojik olarak türetilen yaklaşık 18 mm/yıl kayma hızı tahminleri arasındaki tutarsızlığa işaret etmiştir. Bu uyuşmazlığı gidermek için iki farklı inversiyon (ters çözüm analizi) gerçekleştiriyorum; sadece jeodezik inversiyon ve ortak inversiyon. Bir modeli sadece jeodezik verilerle kısıtlarken, diğer modeli hem jeodezik verilerle hem de jeolojik kayma hızlarıyla oluşturuyorum. GPS hız alanı temelinde, Anadolu ve Ege blokları Avrasya plakasına göre saat yönünün tersine hareket göstermekte ve bu hareketin hızı Helenik yayına doğru artmaktadır. Sadece jeodezik inversiyon, KAF için ortak inversiyondan daha yüksek kayma oranı ve daha derin kilitlenme derinliği tahminleri vermektedir. Sadece jeodezik inversiyon, 20-25 km (tercihen 23 km) kilitlenme derinliği ile KAF için yaklaşık 26-27 mm/yıl'lık kayma hızı vermektedir. Ortak inversiyon, 12-16 km'lik (tercihen 14 km) daha sığ bir kilitlenme derinliği ile KAF için yaklaşık 18-19 mm/yıl'lık kayma hızı verir. Sadece jeodezik inversiyon, GPS verilerine, 3.1-3.2'lik normalleştirilmiş Ki-kare değerine kıyasla 2.8-2.9'luk normalleştirilmiş Ki-kare ile ortak inversiyondan daha iyi uymaktadır. Bununla birlikte, ortak inversiyondaki kayma oranları jeolojik kayma oranları ile tutarlıdır ve 12-16 km'lik kilitlenme derinlikleri arka plan sismisitesinin derinliği ile tutarlıdır, bu da daha fazla gözlemsel veri kullanılarak elde edilen sonucun sadece jeodezik inversiyondan elde edilen sonuca göre daha tutarlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
I use GPS velocity field and published geologic slip rates to constrain an elastic block model for Anatolia and surrounding regions. The elastic block model allows us to define plate motion and both strike and tensile slip rates along the major faults. Previous studies (eg., McClusky et al., 2000; Reilinger et al., 2006) have pointed to the discrepancy between geodetic-derived slip rate estimates of around 25 mm/yr on the North Anatolian Fault (NAF) and geologically-derived slip rate estimates of roughly 18 mm/yr. To address this discrepancy, I conduct two inversions; a geodetic-only inversion and a joint inversion. While I constrain one model with only geodetic data, I constrain the other model with both geodetic data and geologic slip rates. On the basis of the GPS velocity field, the Anatolia and Aegean blocks show counterclockwise motion with respect to the Eurasian plate, and the rate of this motion is increasing towards to the Hellenic arc. The geodetic-only inversion gives higher slip rate and deeper locking depth estimates for the North Anatolian Fault than joint inversion. The geodetic-only inversion gives a North Anatolian Fault (NAF) slip rate of approximately 26-27 mm/yr with locking depths of 20-25 km (preferably 23 km). The joint inversion gives a NAF slip rate of approximately 18-19 mm/yr with a shallower locking depths of 12-16 km (preferably 14 km). The geodetic-only inversion fits the GPS data better than the joint inversion with a normalized chi-square of 2.8-2.9 compared to the joint inversion normalized chi-square value of 3.1-3.2. However, the slip rates in the joint inversion are consistent with the geologic slip rates and the locking depths of 12-16 km are consistent with the depth of background seismicity, suggesting this result is consistent with more observational constraints than the geodetic-only inversion.