Sosyal medyanın popüler kültür üzerindeki etkilerinin yazarlık kavramı üzerinden incelenmesi
Examining the effects to social media on popular culture through the concept of authorship
  1. Tez No: 878164
  2. Yazar: ŞULE CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Popüler kültürün ilerlemesinde internet ve kitle iletişim araçları büyük önem taşımaktadır. dern medyanın büyük bir kısmı bilgi ve iletişim teknolojilerine ve internet özelliklerine dayanmaktadır. Bu durum, sosyal medyanın kitle popüler kültür ürünlerinin dağıtımındaki rolünü daha da önemli hale getirmektedir. Popüler kültür, kitle iletişim araçlarının gelişmesi ve yaygın kullanımıyla sürekli gelişim göstermektedir. İnternetin, günlük yaşamda önemli bir yer edinmesi yeni kültürel alan olarak değerlendirilmesini de beraberinde getirmiştir. Bu süreçte bloglar ve diğer sosyal medya araçları vasıtasıyla okur kitlesinin yazar kitlesine dönüştüğünü gözlemlemekteyiz. Bu makalede sosyal medya ve popüler kültür üzerinden tüm bu kavramların değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, with the impact of scientific and technological developments, new literacy types such as visual literacy, media literacy, information literacy and electronic literacy came to the fore. Along with the scientific and technological advances in the twenty-first century, paper-based reading and writing gradually gave way to screen-based reading and writing. Today, internet and mass media are of great importance in the advancement of popular culture. Considering that a large part of modern media is based on information and communication technologies and internet features, the role of social media in the distribution of mass popular culture products becomes even more important. Popular culture, the development and widespread use of the mass media shows continuous improvement. The Internet, to acquire an important place in daily life, has brought new cultural assessment of the area. Social media and popular culture of this article, all of these concepts have been evaluated.