Kendini mükemmeliyetçi gösterme ile çevrimiçi alışveriş bağımlılığı arasındaki ilişkide sosyal kaygı ve depresyonun aracı rolü
The mediating role of social anxiety and depression in the relationship between perfectionistic self-presentation and online shopping addiction
  1. Tez No: 878206
  2. Yazar: ALPER GAZİ NALBANTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BATUHAN KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı kendini mükemmeliyetçi gösterme ile çevrimiçi alışveriş bağımlılığı arasındaki ilişkide sosyal kaygı ve depresyonun aracı rolünü incelemektir. Bununla birlikte çevrimiçi alışveriş bağımlılığı ile yaş, katılımcıların telefonlarındaki alışveriş uygulaması sayısı, sosyal medyada günlük geçirilen süre ve ortalama gelir arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan 18-64 yaş arasındaki 405 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler uygun örnekleme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda katılımcılardan kişisel bilgi formu, Kendini Mükemmeliyetçi Gösterme Ölçeği, Çevrimiçi Alışveriş Bağımlılığı Ölçeği, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri'ni doldurmaları istenmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS 26 programı ve Hayes Procesess Macro 4.2 eklentisi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of social anxiety and depression in the relationship between perfectionistic self-presentation and online shopping addiction. In addition, it aims to investigate the relationship between online shopping addiction and age, the number of shopping applications on the participants' phones, the time spent daily on social media, and average income. The data was collected through convenience sampling method with a total sample of 405 participants aged 18-64 who lived in Türkiye. In line with the purpose of the study, the participants are asked to fill out a personal information form, Perfectionistic Self-Presentation Scale, Online Shopping Addiction Scale, Liebowitz Social Anxiety Scale, and Beck Depression Inventory. IBM SPSS 26 program and Hayes' Procesess Macro 4.2 are used for statistical analysis of the data.