Vahîd Mahtûmî Dîvânı'nın bağlamlı dizini ve işlevsel sözlüğü
Context index and functional dictionary of Vahid Mahtûmî's Divan
  1. Tez No: 878205
  2. Yazar: TUĞBA KOYUNCU ESKİİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH GAYE FİDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 2903
Özet
Bu çalışmada Klasik Türk edebiyatının 18. yüzyıl şairlerinden Vahîd Mahtûmî Dîvânı'nın dil ve üslup özellikleri tespit edilmiş ve bağlamlı dizin ve işlevsel sözlüğü hazırlanmıştır. Öncelikle Vahîd Mahtûmî'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra ise Vahîd Mahtûmî Dîvânı'nında yer alan nazım şekilleri, edatlar, bağlaçlar, ünlemler, tamlamalar, terimler, ayet ve sûreler, dua ifadeleri, atasözleri ve deyimler, kelam-ı kibarlar, kalıp ifadeler, ikilemeler ve yinelemeler, edebi sanatlar, vezin, kafiye, redif ve armoni gibi unsurların kullanım şekilleri incelenerek Vahîd Mahtûmî'nin dil ve üslup özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Söz konusu Dîvân'nın biçim, içerik ve üslup özellikleri verildikten sonra kelimelerin işlev ve bağlamları tespit edilerek eserin bağlamlı dizini ve işlevsel sözlüğü hazırlanmıştır. Bu değerlendirme yapılırken Vahîd Mahtûmî'nin, Prof. Dr. Bahattin KAHRAMAN tarafından tenkitli ve transkripsiyonlu şekilde neşredilmiş olan Dîvân'ı uygun word formatında yeniden yazılarak transkripsiyonlu metni TEBDİZ sistemine yüklenmiştir. Söz konusu Dîvân'ın işlevsel sözlüğü ve bağlımlı dizini oluşturulurken sisteme de kaydedilmiştir. Metni meydana getiren söz varlığını, anlam ve bağlam bakımından doğru bir şekilde ele almak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the linguistic and stylistic features of the Dîvân of Vahîd Mahtûmî, one of the 18th century poets of Classical Turkish literature, were determined and a contextual index and functional dictionary were prepared. First of all, information is given about Vahid Mahtûmî's life, literary personality and works. Then, the verse forms, prepositions, conjunctions, exclamations, phrases, terms, verses and surahs, prayer expressions, proverbs and idioms, polite words, formulaic expressions, reduplications and repetitions, literary arts, meter in the Dîvân of Vahîd Mahtûmî. By examining the usage of elements such as , rhyme, redif and harmony, Vahid Mahtûmî's language and style characteristics were tried to be determined. After giving the form, content and stylistic features of the Dîvân in question, the functions and contexts of the words were determined and the contextual index and functional dictionary of the work were prepared. While making this evaluation, Vahid Mahtûmî, Prof. Dr. The Dîvân, which was published with criticism and transcription by Bahattin KAHRAMAN, was rewritten in the appropriate word form and the transcribed text was uploaded to the TEBDİZ system. Systems were created while creating the functional dictionary and dependent index of the Dîvân in question. It takes a long time to properly address the words that appear in the text in terms of meaning and context.