Public space qualities of adaptive reused industrial heritage sites: Case of museum Gazhane
Yenı̇den işlevlendirilen endüstrı̇yel mı̇ras alanlarının kamusal mekan nı̇telı̇klerı̇: Müze Gazhane örneğı̇
  1. Tez No: 878230
  2. Yazar: MARWAN IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERENGÜL SEÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Kamusal açık alanlar, bireysel gelişimi destekleyen, aidiyeti teşvik eden, çevre kalitesini artıran, rekreasyonel ihtiyaçları karşılayan ve erişilebilirliği sağlamaları bakımından kent yaşamı için önem arz etmektedir. Bu mekanlar canlı, aktif ve üretken kentsel ortamlar olmalıdır. Kamusal alanların tasarlanması için etkili bir yöntem olan, kentsel miras alanlarının yeniden kullanılması, özellikle de son yıllarda popülerlik kazanmış bir uygulama olan endüstriyel miras alanlarının yeniden etkinleştirilmesidir. Bu çalışma, kamusal kullanıma yönelik kamusal mekan olarak yeniden tasarlanan endüstriyel miras alanı olan Gazhane Müzesi'ne odaklanmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, kamusal mekanların çağdaş kent yaşamındaki rolünü Gazhane Müzesi merceğinden günlük kent yaşamındaki işlevi ve açık alanların kullanımı açısından araştırmaktadır. Mekansal gözlemler, Jan Gehl'in gözlem araçları ve Kamusal Mekanlar Projesi'nin (PPS) dört kriterine (“Erişim ve Bağlantılar”,“Konfor ve İmaj”,“Kullanımlar ve Etkinlikler”ve“Sosyallik”), ek olarak“Kimlik”kriteri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, veri toplamak için kullanıcı anketleri yapılmıştır. Bu başlıklar altında değerlendirildiğinde Müze Gazhane'nin ortalamanın üzerinde kamusal alan niteliğine sahip olduğu tespit edilmiştir. Mekansal kaliteyi artırmaya yönelik geliştirilen öneriler arasında özellikle çocuklar için etkinliklerin çeşitlendirilmesi, sosyal ağları güçlendirebilecek daha fazla oturma alanı düzenlemesi yapılması, mekanın özgünlüğü ve endüstriyel miras değeri konusunda farkındalığı artıracak uygulamalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Public open spaces are essential to human life, supporting individual development, fostering belonging, enhancing environmental quality, providing rehabilitation opportunities, meeting recreational needs, and ensuring accessibility. These spaces must be lively, active, and productive urban environments. One effective method for designing public spaces is the adaptive reuse of urban heritage assets, particularly the reactivation of industrial heritage sites, a practice that has gained popularity in recent decades. This study focuses on Museum Gazhane, an industrial site repurposed into an urban open space for public use due to its historical and industrial heritage significance since 1890. The primary objective of this research is to evaluate the role of open public spaces in contemporary urban life through the lens of Museum Gazhane. It examines its function in daily urban life, analyzes the utilization of open spaces, and explores ways to enhance their efficiency. Spatial observations were conducted using Jan Gehl's observational tools and the four criteria from the Project for Public Spaces (PPS)—“Access & Linkages,”“Comfort & Image,”“Uses & Activities,”and“Sociability”—along with an additional criterion,“Identity.”User surveys were also employed to gather data. Evaluated under these headings, Museum Gazhane has been found to possess above-average public space quality. Recommendations have been developed to enhance spatial quality include diversifying activities, especially for children, creating more seating space arrangements can strengthen social networks, and applications to increase awareness of the authenticity and heritage value of the place.