Bakteriyel patojenlerin tedavisinde kullanılan bazı antibiyotiklerin balık yemlerine ilave edilme metotlarının etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of adding some antibiotics used in the treatment of bacterial pathogens to fish feeds
  1. Tez No: 878233
  2. Yazar: VİLDAN ÇAKIR KARSLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ KAYIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde, bakteriyel patojenlerin tedavisinde kullanılan enrofloksasin, florfenikol ve oksitetrasiklin antibiyotiklerinin Pseudomonas sp. suşuna karşı antimikrobiyal aktiviteleri balık yemine ilave edilerek in vitro olarak araştırılmıştır. Bu amaçla çalışmada kullanılan antibiyotiklerin yemlere karıştırılmasında yem, antibiyotik (oksitatrasiklin, florfenikol ve enrofloksasin), su (tatlı su veya deniz suyu) ve balık yağının farklı sıralama ve kombinasyonlarını içeren 7 farklı yöntem uygulanmıştır. Antibiyotikli yemlerin Pseudomonas sp. suşuna karşı antibakteriyel aktivitesinin belirlenmesinde disk difüzyon yöntemi kullanılmıştır. Sonuçların elde edilmesi amacıyla çalışmada oluşturulan farklı yem grupları katı besiyeri üzerine yerleştirilmiş ve petriler 18-24 saat inkübe edildikten sonra yemlerin çevresinde oluşan zon çapları ölçülmüştür. Elde edilen bulgulara göre kontrol olarak kullanılan steril yemlerin Pseudomonas sp. suşuna karşı herhangi bir inhibisyon zonu oluşturmadığı belirlenmiştir. Oksitetrasiklin kullanılarak hazırlanan yemlerin Pseudomonas sp. suşuna karşı gösterdiği en etkili yöntemin, yemin sadece antibiyotik ile karıştırılması şeklinde olduğu, florfenikol ve enrofloksasin uygulamasında ise antibiyotiğin su ile karıştırmasıyla yeme ilave edilmesi ve son olarak balık yağı ilavesi şeklinde olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre su ürünleri yetiştiriciliğinde patojen bakterilere karşı uygulanan bazı antibiyotiklerin uygulanma şekline göre etkisinin değiştiği net olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the antimicrobial activities of enrofloxacin, florfenicol, and oxytetracycline antibiotics, which are used in the treatment of bacterial pathogens, against the Pseudomonas sp. strain were investigated in vitro by adding them to fish feed. For this purpose, 7 different methods, including various combinations of feed, antibiotics (oxytetracycline, florfenicol, and enrofloxacin), water (freshwater or seawater), and fish oil, were used to mix the antibiotics used in the study into the feed. The disc diffusion method was used to determine the antibacterial activity of feed containing antibiotics against the Pseudomonas sp. strain. In order to obtain the results, different feed groups created in the study were placed on a solid medium. After the petri dishes were incubated for 18-24 hours, the zone diameters formed around the feeds were measured. The findings determined that the sterile feed used as control did not create any inhibition zone against the Pseudomonas sp. strain. It has been determined that the most effective method of feed prepared using oxytetracycline against the Pseudomonas sp. strain is only mixing the feed with antibiotics, while in the application of florfenicol and enrofloxacin, the antibiotic is mixed with water and added to the feed, and finally, fish oil is added. The results of this study clearly demonstrated that the effects of antibiotics used against pathogenic bacteria in aquaculture vary depending on the application method.