Design interventions to improve neck pain patients' motivation for engaging home exercise programs: Key considerations for a mobile health app
Boyun ağrısı hastalarının evde egzersiz yapma motivasyonunu artırmaya yönelik tasarım müdahaleleri: Mobil sağlık uygulaması için temel unsurlar
  1. Tez No: 878267
  2. Yazar: NİHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Fizyoterapi sürecinin evde rehabilitasyon aşamasında, hastalara genellikle egzersiz programlarının kısa açıklamaları ve resimlerini içeren fotokopiler veya broşürler verilir. Bu bilgiler, hastaların egzersiz rutinleri sırasında ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle yetersizdir ve tedavinin daha az etkili olmasına yol açar. Bu araştırma, boyun ağrısı olan hastaların motivasyonunu ve uyumunu artırmada ev egzersiz programlarının rolüne odaklanmaktadır. Araştırmanın amacı, öncelikle bu hastaların evde rehabilitasyon sırasında karşılaştıkları zorlukları ve ihtiyaçları anlamak, ardından evde egzersiz yapma motivasyonlarını artıracak bir tasarım çözümü sunmaktır. Araştırma, hem hasta hem de uzman görüşmelerini içermekte olup, bulgular Öz-Belirleme Teorisi'nin temel psikolojik ihtiyaçları (özerklik, yeterlik ve ilişkili olma) doğrultusunda analiz edilmiştir. Çalışma, bir mobil sağlık uygulamasının hasta motivasyonunu artırmak için içermesi gereken temel unsurları belirlemiştir. Bu unsurlar ağrının azalması, profesyonel etkileşim, bilgi yeterliği, sosyal etkileşim, ilerleme takibi, hedefe ulaşma ve kişiselleştirme olarak bulunmuştur. Kişiselleştirme ve özerklik; ilerleme takibi ve yeterlik; sosyal destek ve ilişkililik; uyarlanabilir ve etkileşimli içerik; ve profesyonel bakım ile entegrasyon olarak belirlenen unsurları içeren bir mobil uygulamanın prototipi dijital ortamda tasarlanmıştır. Prototip hastalar tarafından değerlendirilmiş ve beklentilerini ne kadar karşıladığı ve nasıl daha da geliştirilebileceği konusunda geri bildirim alınmıştır. Araştırma sonuçlarının, fizyoterapistler, mobil sağlık uygulama tasarımcıları ve boyun ağrısı olan hastaların tedavi sürecine katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
During the home-based rehabilitation stage of physiotherapy, patients are usually given photocopies or brochures with brief descriptions and pictures of the exercise programs they need to follow. This information is often insufficient to meet the patient's needs during their exercise routines, resulting in less effective treatment. This research focuses on the role of home exercise programs in enhancing the motivation and adherence of patients with neck pain. It aims to first understand the challenges and needs these patients face during home rehabilitation and, second, to provide a design solution to boost their motivation to exercise at home. The research included interviews with both patients and experts, and the findings were analyzed using the Self-Determination Theory's basic psychological needs: autonomy, competence, and relatedness. The study identified key elements that a mobile health application should include to improve patient motivation. These elements were found to be pain reduction, professional interaction, knowledge competence, social interaction, progress monitoring, goal achievement, and personalization. A prototype of a mobile application incorporating the following elements: personalization and autonomy; progress tracking and competence; social support and relatedness; adaptive and interactive content; and integration with professional care was then designed in a digital environment. This prototype was evaluated by patients, who provided feedback on how well it met their expectations and how it could be further developed. The results of this research are thought to contribute to the treatment process of physiotherapists, mobile health application designers, and patients with neck pain.