Çocuk hikâye kitaplarındaki illüstrasyonların öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
An analysis of illustrations children's storybooks basedon teachers' views
  1. Tez No: 878314
  2. Yazar: GÖZDE YILDIRIM EVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, anaokulu, rehber ve görsel sanatlar öğretmenlerinin 3-6 yaş grubu çocuk kitapları ile ilgili olarak; içeriğinin nasıl olması gerektiği, kitap seçimi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, illüstrasyonlarının nasıl olması gerektiği ve bu kitaplardaki illüstrasyonların, hedef kitlenin yaşına uygun olup olmadığına yönelik görüşlerinin ele alınmasıdır. Araştırmanın yöntemi, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) desenidir. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlik örnekleme ile belirlenmiştir. Buna göre araştırmanın çalışma grubu Antalya'daki Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görevyapan 12 anaokulu öğretmeni, 15 rehber öğretmeni ve 15 görsel sanatlar öğretmeni olmak üzere toplam 42 katılımcıdan oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak altı yarı yapılandırılmış görüşme sorularından oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler içerik analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; 3-6 yaş çocuk hikâye kitaplarında bulunan illüstrasyonların, çocukların duygusal, bilişsel ve hayal gücü gelişimine önemli katkılar sağladığını göstermektedir. İllüstrasyonların kalitesi, hikâye ile uyumu, eğitsel içerik ve görsel stil ve teknikleri, öğretmenlerin tercih ve beklentilerini karşılamada önemli rol oynamaktadır. Öğretmenlerin önerileri, çocuk hikâye kitaplarının tasarım ve içerik açısından daha etkili ve çocukların gelişimine daha uygun hale getirilmesi için önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explore the perspectives of preschool, guidance, and visual arts teachers regarding children's books for the 3-6 age group. The study focuses on how the content should be, what aspects should be considered when selecting books, how the illustrations should be designed, and whether the illustrations are appropriate for the target age group. The methodology of the research is a qualitative approach, utilizing the phenomenology design. The study group was determined using maximum variation sampling, a purposeful sampling method. Accordingly, the study group consists of a total of 42 participants, including 12 preschool teachers, 15 guidance counsellors, and 15 visual arts teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education (M.N.E.) in Antalya. The data collection tool used was a semi-structured interview form with six questions. The data obtained from the research were analysed using content analysis technique. According to the results of the research, illustrations in children's storybooks for the 3-6 age group significantly contribute to children's emotional, cognitive, and imaginative development. The quality of the illustrations, their alignment with the story, educational content, and visual style and techniques play a crucial role in meeting teachers' preferences and expectations. Teachers' suggestions provide valuable insights for making children's storybooks more effective in design and content, and more suitable for children's development.