Melanoma hücrelerinin mekanik özelliklerinde niasinamid ve kojik asitin etkisinin akusto holografik yöntemle incelenmesi
Investigation of the effect of niacinamide and kojic lanoma cells by acoustoacid on the mechanical properties of me holographic method
  1. Tez No: 878351
  2. Yazar: HATİCE SENA TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜVET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Biotechnology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Melanoma, melanositlerin farklılaşması ve mutasyona uğraması sonucunda deri, mukoza, kulak içi ve göz gibi melanosit içeren bölgelerde meydana gelmektedir. Melanomanın vücutta yayılma durumuna göre dört ana evresi bulunmaktadır. ABCDE kuralı, melanomanın tanısında kullanılan önemli bir kuraldır. Bu kurala göre asimetri, sınır düzensizliği, renk değişikliği, çap ve evrimleşme klinik tanıda önemlidir. Melanomanın tedavisinde cerrahi, kemoterapi, radyoterapi ve immünoterapi gibi çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.Bu tez kapsamında, Melanoma hücresi Mel JuSo, farklı konsantrasyonlarda Niasinamid ve Kojik Asit etken maddeleri ile muamele edilmiştir ve XTT yöntemi ile hücre canlılık analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Niasinamid ve Kojik Asitin 75 mM ve 100 mM dozlarında hücre canlılığında en büyük azalma gözlemlenmiştir. Hücre ölümlerinin apoptoz ile ilişkili olma durumu, etkin doz olan 75 mM ve 100 mM konsantrasyonlarla muamele edilen hücrelere DAPI boyaması uygulanarak florasan mikroskop ile görüntülenmiştir. Sonuç olarak, etken madde varlığında hücrelerde apoptozun indüklediğini ve florasan parlaklıklarının arttığı gözlemlenmiştir. Hücre sertliği, hücrelerin hayati bir mekanik özelliğidir. Hücre canlılığı, çoğalması, farklılaşması ve göçü gibi özellikler hücre sertliğinden etkilenmektedir. Yenilikçi ve özgün bir yöntem olan Akusto Holografik Sistem kullanılarak, etken maddelerin hücrelerin mekanik özelliklerinde meydana getirdikleri değişiklikler görüntülenmiştir. Akusto Holografik Sistem sayesinde tek bir hücreye ait hücre sertliği, doğrudan temas edilmeden ölçülmüştür. Hücrelerin yer değiştirmeleri temel alınarak yapılan ölçümde, elde edilen sertlik değerleri kıyaslandığında, kontrol grubuna göre etken maddelerin etkin dozları uygulanmış hücrelerde hücre sertliklerinde azalma meydana gelmiştir. Bunun, etken maddelerin hücre membranına verdiği zarardan ve apoptozdan kaynaklandığı düşünülmektedir.Elde edilen sonuçlar Niasinamid ve Kojik Asit maddelerinin melanoma hücreleri üzerindeki etkisi, apoptoz indüksiyonu ve hücre sertliği ile ilgili elde edilen bilgiler Melanoma tedavisi üzerinde potansiyel ajan olabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda literatüre önemli katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Mel JuSo melanoma cells were treated with different concentrations of active ingredients Niacinamide and Kojic Acid, and cell viability analysis was performed using the XTT method. The obtained results showed the greatest decrease in cell viability at doses of 75 mM and 100 mM of Niacinamide and Kojic Acid. To determine the relationship of cell deaths with apoptosis, cells treated with effective doses of 75 mM and 100 mM concentrations were stained with DAPI and observed under a fluorescence microscope. As a result, it was observed that apoptosis was induced in the presence of the active ingredients and the fluorescence brightness increased.Cell stiffness is a vital mechanical property of cells. Characteristics such as cell viability, proliferation, differentiation, and migration are affected by cell stiffness. Using an innovative and original method called the Acoustic Holographic System, the changes in mechanical properties of cells caused by the active ingredients were visualized. With the Acoustic Holographic System, cell stiffness of a single cell was measured without direct contact. When comparing the stiffness values obtained based on cell displacement, a decrease in cell stiffness was observed in cells treated with the effective doses of active ingredients compared to the control group. This is thought to be due to the damage the active ingredients cause to the cell membrane and apoptosis.The results obtained on the effects of Niacinamide and Kojic Acid on melanoma cells, their induction of apoptosis, and changes in cell stiffness suggest that these active ingredients could be potential agents in melanoma treatment. This contributes significantly to the literature.