Sınıf öğretmenlerinin alfa kuşağı öğrenme ortamlarına hazır olma durumlarının incelenmesi
Examining primary school teachers' readiness for learning environments of alpha generation
- Tez No: 878352
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada sınıf öğretmenlerinin Alfa kuşağı öğrenme ortamlarına hazır olma durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninin kullanıldığı çalışmada veri toplama yöntemi olarak görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu amaçla, 2021-2022 bahar döneminde İstanbul, Kocaeli, Bursa, Yalova illerinden 32 resmi ilkokul ve bu okullarda görev yapan 34 sınıf öğretmeni çalışmaya katılmıştır. Çalışmada örneklemin belirlenmesinde en az son üç yıl aktif proje yürüten öğretmenler ile hiç proje görevi almayan öğretmenlerin çalışmaya dâhil edilmesi ölçüt olarak alınmıştır. Verilerin toplanması amacı ile öğretmenler ile çevrim içi yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler içerik analiz yöntemi ile MAXQDA programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarından dört üst kategori (öğrenci gelişimine yönelik rehberlik, öğretmen özellikleri, öğrenme ortamının gelişimi, eğitimde teknoloji), 21 kategori ve 130 kod elde edilmiştir. Eğitimde teknoloji üst kategorisinde kod matris tarayıcısına göre, aktif olarak proje yapan katılımcıların eğitimde teknoloji araçlarını kullanmaya yönelik daha yoğun ifadede bulundukları görülmüştür. Tüm katılımcıların öğretim teknolojilerini öğretmenden öğrenciye bilgi aktarmak amacı ile daha fazla kullandıkları tespit edilmiştir. Aynı zamanda hiç proje görevi almayan katılımcıların kullandıkları Web 2.0 araçlarının, Wordwall, Canva, Kahoot ile sınırlı olduğu ve bu kullanımlarının süreklilik arz etmediği görülmüştür. Proje yürüten ve yürütmeyen öğretmenlerin, İki Vaka Modeli analizine göre, Web 2.0 araçları, sosyal medya uygulamaları, sanal sınıf uygulamaları, görsel işitsel materyal üretme, e-güvenlik, yaparak yaşayarak öğrenme, grup çalışmaları, öğrenme ve öğretmeye istekli olmak, bilgiye erişim ve anlatım/sunum kodları her iki grupta da ortak kodlar olarak yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the readiness of primary school teachers for learning environments of the Alpha Generation. The study used a case study design and a semi-structured interview technique as qualitative research and data collection methods. For this purpose, 32 public primary schools and 34 classroom teachers working in these schools from Istanbul, Kocaeli, Bursa, and Yalova provinces participated in the study in the 2021-2022 spring semester. In determining the sample in the study, the inclusion of teachers who have been actively involved in projects for at least the last three years and teachers who have never undertaken a project assignment were taken as criteria. Online semi-structured interviews were held with teachers and the data were analyzed using the MAXQDA program with the content analysis method. The results revealed 4 upper categories (guidance for student development, teacher characteristics, development of the learning environment, and technology in education), 21 categories, and 130 codes. In the upper category of 'technology in education', according to the code matrix browser, it was observed that the participants who were actively involved in projects expressed more intensely about using technology tools in education. It was determined that all participants used instructional technologies more to transfer information from teacher to student. The Web 2.0 tools were used by the participants who had never undertaken a project assignment. Such tools were limited to Wordwall, Canva, and Kahoot and their use was not continuous. According to the Two Case Model analysis, teachers who carried out projects and those who did not carry out projects, use Web 2.0 tools, social media applications, virtual classroom applications, producing audiovisual materials, e-safety, learning by doing, group work, being willing to learn and teach, access to information and narrative/presentation codes were common codes in both groups.