1923-1960 yıllar arasında Türkiye'de pamuk üretiminin Türkiye ekonomisine etkisinin analizi
Analysis of the effect of cotton production in Turkey on the Turkish economy between 1923-1960
  1. Tez No: 878359
  2. Yazar: ŞERİF BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Ekonomi, Archive, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma 1923 ve 1960 dönemleri arasında Türkiye'de pamuk üretimi, ticareti ve ekonomik yansımalarının daha net anlaşılması ve çeşitli verilerle açıklanabilmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma bu doğrultuda temelde dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde pamuk bitkisinin genel durumu hakkında genel bilgi verildi. Ayrıca araştırmanın Literatür taraması yapıldı. İkinci bölümde araştırmanın metod çalışması yapılmış amacı ve kapsamı hakkında gerekli bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde pamuk bitkisinin tarihsel gelişimi üzerinde durulmuş ve tez konusu olan 1923-1950 dönemleri arasında Türkiye'de ekilen pamuğun ekim ile ilgili sayısal ve teknik bilgiler verilmiştir. Ayrıca aynı bölümde Demokrat Parti Dönemi olan 1950-1960 yılları arasını kapsayan dönemde Türkiye'de ekilen pamuğun ekim ile ilgili sayısal ve teknik bilgiler verilmiştir. Sonuç bölümünde ise 1923-1960 Yıllarında gösterilen verilerin genel analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of understanding cotton production trade and its economic reflections in Turkey between 1923 and 1960 more clearly and explaining it with various data. In this regard, the study basically consists of four parts. In the first part, general information was given about the general condition of the cotton plant. Additionally, a literature review of the research was conducted. In the second chapter, the method of the research was studied and necessary information was given about its purpose and scope. In the third chapter, the historical development of the cotton plant is emphasized and numerical and technical information is given about the cultivation of cotton planted in Turkey between 1923 and 1950, which is the subject of the thesis. In addition, in the same section, numerical and technical information about the cultivation of cotton planted in Turkey during the Democratic Party Period between 1950 and 1960 is given. In the conclusion section, a general analysis of the data shown in the years 1923-1960 was made.