Roma İmparatorluk dönemi Mysia bölgesinde sikkeler üzerindeki Strategos isimleri
Strategos names on the Roman Imperial times Mysia coins
  1. Tez No: 878397
  2. Yazar: EVRİM AKSIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL AKALIN, PROF. DR. ZEYNEP ÇİZMELİ ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Sikkeler tarih boyunca sadece alışveriş aracı olarak değil aynı zamanda onu darp eden otoritelerin en önemli propaganda araçları da olmuştur. Sikke üzerindeki belirli motifler ve yazılar bu kapsamda belirli mesajlar içermişlerdir. Bu çalışmada, Anadolu'nun kuzeybatısı ve Propontis'in güneyinde yer alan Mysia bölgesindeki sikkeler, Roma İmparatorluk dönemi kapsamında incelenmiş, sikkelerin üzerinde yer kent memurlarından Strategosların isimleri üzerinde durulmuştur. Elde edilen veriler, bölge yazıtlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, coins have not been only payment items but also the most important propaganda vessels for the authorities who have minted them. Because of that the motifs and the legends on the coins have specific meanings. On this paper, the coins of Mysia region, which locates on the northeast side of Anatolia and the south coast of Propontis, are studied and the paper focused on the names of strategos the city officials. The obtained data from the coins have compared to the epigraphs from the region.