Postmodern giysi tasarımında esin kaynaklarının koleksiyonlara yansıması
The reflection of inspiration sources in postmodern fashion design collections
  1. Tez No: 878398
  2. Yazar: MELİS KÜÇÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE BURSALIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Postmodern Giysi Tasarımında Esin Kaynaklarının Koleksiyonlara Yansıması" başlıklı tez çalışmasında, postmodern moda tasarımında esin kaynaklarının koleksiyonlara nasıl yansıdığının analiz edilmesi amaçlamıştır. Seçilen beş postmodern moda tasarımcısının 1990-2010 yılları arasındaki koleksiyonlarında tema olarak hangi konuları ele aldıkları incelenmiştir. Çalışmanın amacı, postmodern modanın dinamiklerini ve özelliklerini anlayarak, postmodern modada en sık kullanılan temaların tespit edilmesidir. Çalışmada, esin kaynaklarının çeşitliliğinin tespit edilmesi ve bu kaynakların tasarım süreçlerindeki öneminin ortaya konulması hedeflenmiştir. Yapılan çalışma ile, tasarımcılara ve öğrencilere esin kaynaklarını nasıl etkili bir şekilde kullanabileceklerine dair bilgiler sunarak özgün giysi koleksiyonları geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlamaktadır. Tez konusu, postmodernizmin moda üzerindeki etkilerini ve tasarımcıların esin kaynaklarını nasıl kullandıklarını anlamak için seçilmiştir. Postmodern moda, geleneksel moda anlayışlarını sorgulayan ve dönüştüren yenilikçi yaklaşımlar ile ilgi çekicidir. Bu nedenle, postmodern moda tasarımında esin kaynaklarının analiz edilmesinin, giysi tasarımı açısından özgünlük ve yenilik arayışlarının anlaşılmasına katkı sağlaması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Alexander McQueen, John Galliano, Jean Paul Gaultier, Vivienne Westwood ve Hüseyin Çağlayan olmak üzere beş tasarımcı seçilmiştir. Seçilen tasarımcıların koleksiyonları nitel araştırma yöntemleri kullanılarak incelenmiş ve bu koleksiyonlardaki esin kaynakları analiz edilmiştir. Seçilen tasarımcılar, postmodern moda anlayışını en iyi şekilde temsil eden ve esin kaynaklarını yaratıcı bir şekilde kullanan isimler olarak öne çıkmaktadır. Çalışmada kültür ve altkültür, plastik sanatlar, doğa, toplumsal konular, tarih, tarihi figürler, ikonlar ve ilham perileri, film, tiyatro, müzik ve edebiyat, mimari, teknoloji ve gelecek öngörüleri olarak belirlenen dokuz esin kaynağı kategorisinin koleksiyonlardaki kullanım sıklıklarının verileri; tasarımcıların koleksiyonlarına yönelik derinlemesine inceleme, görsel analiz ve literatür taraması, yoluyla elde edilmiştir. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünden sonra, tezin ikinci bölümü olan Moda ve Postmodernizm başlığı altında, postmodernizmin ortaya çıkışı ve temel özellikleri, akımın sanat ve moda üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca, postmodern modanın özellikleri ve kullanılan teknikler ele alınmış, postmodernizmin moda üzerindeki etkileri ve postmodern moda tasarımcılarının bu etkileri çalışmalarında nasıl yansıttıkları analiz edilmiştir. Tezin üçüncü bölümü olan Moda ve İlham bölümünde, giysi tasarımında esin kaynaklarının önemi ve bu kaynakların tasarım süreçlerine nasıl yansıdığı açıklanmaktadır. Esin kaynaklarının kategorileri ve bu kategorilerin tasarımlara olan etkileri analiz edilmiştir. Tezin dördüncü bölümü olan Postmodern Moda Tasarımcılarının Koleksiyonlarında Esin bölümünde; belirlenmiş postmodern moda tasarımcılarının koleksiyonları kullandıkları esin kaynakları açısından analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde, çalışmanın bulguları özetlenmiş ve esin kaynaklarının postmodern moda tasarımındaki rolü değerlendirilmiştir. Seçilen beş tasarımcının incelenen toplam 203 koleksiyonunda en çok kullanılan tema kategorilerinin sırasıyla kültür ve altkültür, tarih ve plastik sanatlar olduğunu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“The Reflection of Inspiration Sources in Postmodern Fashion Design Collections”aims to analyze how sources of inspiration in postmodern fashion design are reflected in collections. The themes addressed in the collections of five selected postmodern fashion designers between 1990-2010 were examined. The purpose of the study is to identify the most frequently used themes in postmodern fashion by understanding the dynamics and characteristics of postmodern fashion. The study aims to identify the variety of inspiration sources and highlight their importance in the design process. With this study, it is intended to contribute to the development of original fashion collections by providing designers and students with information on how to effectively use inspiration sources. The thesis topic was chosen to understand the effects of postmodernism on fashion and how designers use inspiration sources. Postmodern fashion is intriguing due to its innovative approaches that question and transform traditional fashion concepts. Therefore, analyzing the inspiration sources in postmodern fashion design aims to contribute to the understanding of originality and innovation pursuits in fashion design. Five designers were selected for the study: Alexander McQueen, John Galliano, Jean Paul Gaultier, Vivienne Westwood, and Hussein Chalayan. The collections of the selected designers were examined using qualitative research methods, and the inspiration sources in these collections were analyzed. The chosen designers stand out as the best representatives of the postmodern fashion concept and creatively use inspiration sources. The study identifies nine categories of inspiration sources: culture and subculture, plastic arts, nature, social issues, history, historical figures, icons and muses, film, theater, music and literature, architecture, technology, and future predictions. The data on the frequency of these inspiration sources in the collections were obtained through in-depth examination, visual analysis, and literature review of the designers' collections. The thesis consists of five chapters. After the Introduction, the second chapter titled Fashion and Postmodernism examines the emergence and fundamental characteristics of postmodernism, as well as its effects on art and fashion. This chapter also discusses the characteristics of postmodern fashion and the techniques used, analyzing the impact of postmodernism on fashion and how postmodern fashion designers reflect these effects in their work. The third chapter, Fashion and Inspiration explains the importance of inspiration sources in clothing design and how these sources are reflected in the design processes. The categories of inspiration sources and their impact on designs are analyzed. The fourth chapter, Inspiration in the Collections of Postmodern Fashion Designers, analyzes the collections of selected postmodern fashion designers in terms of the inspiration sources they used. The conclusion chapter summarizes the findings of the study and evaluates the role of sources of inspiration in postmodern fashion design. It has been determined that in the total of 203 collections examined from the five selected designers, the most frequently used theme categories are culture and subculture, history, and plastic arts.