Evrensel tasarım ilkeleri kapsamında banka şube ve ATM'lerinde erişilebilirliğin incelenmesi: İstanbul Fatih ilçesi örneği
Examination of accessibility in bank branches and ATM's within the scope of universal design approach: The case of Istanbul Fatih district
  1. Tez No: 878405
  2. Yazar: SEZİN SALTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİDE CANDAN ZÜLFİKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Mimarlık, Banking, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engellilik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Finansal hayatın bir parçası olan bankacılık sektörünün sunmuş olduğu hizmetlere evrensel tasarım yaklaşımı kapsamında bakıldığında, engelli bireylerin bu hizmetlere ulaşabilir ve gündelik hayatını kolaylaştırır nitelikte olması beklenmektedir. Türkiye'de konu ile ilgili mevzuat olmasına karşın; mevcut çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda, bankacılık sektöründeki hizmetlere mekânsal erişilebilirlik konusunda yapılacakların oldukça fazla olduğu görülmüştür. Çalışmanın amacı, evrensel tasarım yaklaşımı doğrultusunda, engelli bireylerin bankacılık hizmetlerine mekânsal erişilebilirlikte karşılaştıkları sorunları incelemek ve standart dışı mimari uygulamaları tespit etmektir. Çalışmada gözlem, veri toplama ve karşılaştırma tekniği kullanılarak İstanbul ili Fatih ilçesindeki seçili kamusal, özel yerli ve yabancı sermayeli mevduat banka şubesi ve ATM'lerinin evrensel tasarım yaklaşımı kapsamında erişilebilirlik bilgisine ulaşılmış, çözümlenen verilerle şube ve ATM hizmetlerine mekânsal erişilebilirliği arttırmaya yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When the services offered by the banking sector, which is a part of financial life, are examined in the context of universal design approach, it is expected that these services should be accessible to disabled individuals and facilitate their daily lives. Although there is a legislative infrastructure in Turkey, considering the current studies, it is seen that there is a lot to be done regarding spatial accessibility to banking services. The objective of the study is to examine the problems encountered by disabled individuals in spatial accessibility to banking services and to identify non-standard architectural practices in accordance with the universal design approach. The study used observation, data collection, and comparison techniques to obtain accessibility information within the scope of universal design approach for selected public, private, and foreign-owned bank branches and ATMs in the Fatih district of Istanbul. Based on the analyzed data, solution proposals are presented to increase the spatial accessibility of branch and ATM services.