Karl Marx çerçevesinde sınıf ve sınıf çatışmasının sinema perspektifinde incelenmesi
The study of class and class conflict in the framework of Karl Marx from the perspective of cinema
- Tez No: 878406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sınıf çatışması, ekonomik ve evrensel bir olgu olmakla beraber tüm insanlık tarihi boyunca var olmuştur. Toplum tipleri, dönemin şartlarına göre değişkenlik göstermiş ve sınıf çatışması gerçeği de her dönem bu değişkenlikler doğrultusunda şekil değiştirmiştir. Bu doğrultuda Marx, eserlerinde değişkenliklere rağmen tüm dönemler boyunca var olan ve var olmaya devam eden sınıf çatışmalarının tarihini ve tarihler boyunca nasıl dönüşümler yaşadığını ele almıştır. 19. yüzyılda Marx'ın ele almış olduğu bu eserler perspektifinde durumun 21. yüzyılda da aynı olduğu hatta sınıf çatışmasının artarak devam ettiği görülmektedir. Marx, sınıf çatışması üzerine çözümlemeler, çatışmaların somut olarak fark edilmemesi adına yapılan manipülasyonlar, tüm bunlara karşılık proleterlerin yaşamış ve bundan sonra da yaşayacak oldukları sorunlar ve bu sorunların hangi hamleler ile ortadan kalkacağı konusunda çalışmalar yapmış ve düşünürün bu çalışmaları da edebiyattan sinemaya kadar tüm alanları etkilemiştir. Yerli ya da yabancı birçok filmde, sınıf çatışması olgusu ele alınırken olay örgüleri çoğunlukla Marx'ın felsefesiyle temellendirilmiştir. Dolayısıyla bu çalışma için özellikle Marx'ın tercih edilmesi ve filmlerin analizinde de Marx felsefesi temelinde hareket edilmesinin sebebi de tam bu noktada açığa çıkmaktadır. Göstergebilim teknikleriyle verilmek istenen mesajların Marx anlayışı doğrultusunda olması ve burjuva-proleter çatışmasının yerli ve yabancı filmlerde birçok ortak noktaları beyaz perdeye taşıyor olmaları, çalışmaya temel oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Class conflict is an economic and universal phenomenon and has existed throughout human history. Society types have varied according to the conditions of the period, and the reality of class conflict has changed in line with these changes in each period. In this regard, Marx discussed in his works the history of class conflicts that have existed and continue to exist throughout all periods, despite the variations, and how they have transformed throughout history. From the perspective of these works discussed by Marx in the 19th century, it can be seen that the situation is the same in the 21st century and that class conflict continues to increase. Marx made analyzes on class conflict, manipulations in order not to notice the conflicts concretely, studies on the problems that the proletarians have experienced and will experience in the future, and what steps will be taken to eliminate these problems, and these works of the thinker have influenced all fields from literature to cinema. . While the phenomenon of class conflict is discussed in many local or foreign films, the plots are mostly based on Marx's philosophy. Therefore, the reason why Marx was chosen for this study and the analysis of the films was based on Marx's philosophy becomes clear at this point. The fact that the messages intended to be given through semiotic techniques are in line with Marx's understanding and that the bourgeois-proletarian conflict brings to the big screen many common points in domestic and foreign films formed the basis of the study.