Caz müzisyenleri ve canlı müzik mekânları arasındaki sosyo-ekonomik ilişkinin değer teorileri bağlamında incelenmesi
Examining socio-economic relations between jazz musicians and live music sphere through value theories
  1. Tez No: 749632
  2. Yazar: SOYKAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YAVUZ YÜKSELSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde, müzisyen ve işletme üzerinden piyasa dinamikleri içerisinde şekillenen sınıfsal ilişki, 'değer', 'meta' ve 'rant' gibi günümüz popüler kültür alanlarındaki ilişki biçimleri düzenleyen kültürel/ekonomik olguları tanımlayan kavramlar çerçevesinde incelenmiştir. Adam Smith ile başlayan ve Karl Marx'ta sonra şeklini alan politik ekonomi ekolü ekonomiyi politikadan bağımsız düşünmemiş ve toplumların gelişimini sınıfsal çıkar çatışmaları ile yorumlamıştır. Kullanım değeri, değişim değeri, değer ve meta fetişizmi gibi kavramlara ek olarak üretken emek ve üretken olmayan emek düzleminde müzisyen sınıfın konumu belirlenecektir. Marksizmi kapsayan literatürün yanı sıra meta üreticileri olarak müzisyen sınıfın stratejileri ve piyasa içerisindeki konumları Arjun Appadurai ve David Graeber gibi araştırmacıların geliştirdiği literatürle desteklenerek saptanmıştır. Bu değerin kültürel tarafı olarak değerlendirilmiştir. Bireysel çıkarların kavramsal yansıması bu literatür çerçevesinde açıklanacaktır. Bu noktada değerler rejimi ve değer kavramına antropolojik yorumlamalar rol sahibidir. Öte yandan, rant ile müziğin biricikliğinin piyasa içerisindeki görünümü saptanacak ve mübadele içerisinde bu biricikliğin dönüşümleri incelenecektir. Piyasa içerisinde ranttan elde edilen markalaşma pratiklerinin sınıfsal ilişkilerin inşasına etkisi irdelenecektir. Diğer bir yandan günümüz dünyasını anlamak ve çalışmaya dâhil olan aktörleri, günümüz dünyası dinamikleri içerisinde değerlendirmek için Ursula Huws'tan ve araştırmacının sınıf, emek gibi kavramları yeniden inşasından yararlanılmıştır. Sonuç olarak bu tezde yapılan incelemeler sonucunda üretim araçlarının sahibi yani işletmeci ve üretim araçlarının kullanıcısı olan müzisyen sınıf arasındaki sınıfsal çatışmanın görünümü belirlenmiş ve bu çatışmaya etki eden faktörler sunulmuştur. Piyasadaki meta görünümüyle bu çatışma müzik üzerinden okunmuş ve müziğin meta görünümü de irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the class struggle is examined, which is shaped in the market conditions and reduced to main classes which are musicians as simple commodity producers and business managers as owners of the means of production in view of the terms like value, commodity, and rent. The politic economy, starting with Adam Smith and taking its final shape with Karl Marx, is a study field which does not separate economy from politics and interprets social development with considering class struggle. In addition to the terms, value in use, value in exchange, value and commodity fetishism, the study also understands the situation of musicians via the concepts of productive labour and non-productive labour. Beside the literature shaped in Marxist view, this study will determine the strategy and the situations of musicians in the market with support of the literature shaped by Arjun Appadurai and David Graeber. This reflects the cultural side of the value. The reflection of individual interests is explained with the frame of this literature. In this point, the term, regimes of values and anthropological views of value has an impact. In other respect, with the term, rent, the unique side of the music is observed in the market and the transformations experienced by this uniqueness during the exchange are analyzed. How branding derived from the rent effects constructing of class relations in the market is scrutinized. On the other hand, to understand the contemporary World and examine the actors of the study in the current World Dynamics, the study benefits Ursula Huws' reinterpretation of the terms, class and labour. In conclusion, this study shows us the relationship between owners of the production which are business managers, and the working class consisted of musicians as users of the production. This class struggle is examined by music with its commodity appaerance, and its commodity appaerance is also determined.