Yeni dramaturjilerde oyunsuluk
Playfulnes is new dramaturgies
  1. Tez No: 878415
  2. Yazar: MEHMET SALİH SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA EZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tez çalışmasının amacı oyunsuluk unsurunun postmodern edebiyattaki konumu ve yeni dramaturjilerle ilişkisini saptamaktır. Bunun için edebi metinler ve sahnelenmek için yazılmış metinler ilişkisine değinilecek. Yine bu kapsamda gösteri dili ve edebi dil değişkenlerinden söz edilecek, geçmişten günümüze dramaturjik yaklaşım biçimleri aynı bağlamda incelenecek, dramaturjik yaklaşım biçimlerinde oyun olgusunun giderek azalan etkisinden söz edilerek oyun olgusu, oyunsuluk kavramı kapsamında yeniden gündeme getirilecektir. Bu kapsamda dramaturjik yaklaşımların evreleri oyun ve oyunsuluk bağlamında araştırılarak, oyunsuluk kavramının postmodern edebiyat, postyapısalcılık ve yapısöküm bağlamında tiyatro metinleri özelinde görünürlüğüne değinilerek yeni dramaturjiler hakkında bilgi verilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to determine the position of playfulness in postmodern literature and its relationship with new dramaturgies. For his purpose, the relationship between literary texts and texts written to be staged will be analyzed. İn this context, the variables of performance language and literary language will be mentioned. Dramaturgical approaches from past to present will be analyzed in the same context. By talking about the diminishing effect of the phenomenon of play in dramaturgical approaches, the phenomenon of play will be brought back to the agenda within the concept of playfullnes. İn this context, the phases of dramaturgical approaches will be investigated in the context of play and playfulness. The visibility of the concept of playfulness in thater texts in the context of postmodern literature, poststructuralism and deconstruction will be determined and information about new dramaturgies will be given.