Bebekler için tamamlayıcı beslenme, bebek liderliğinde beslenme yöntemleri hakkında youtube videolarının bilgilendirme açısından değerlendirilmesi
Assessment of youtube videos regarding complementary feeding for babies and baby-led weaning methods in terms of informative content
- Tez No: 878447
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE MERAL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çocuklarda ek gıdaya başlama dönemi oldukça merak edilen ve araştırılan bir konudur. Bu konu hakkında Youtube gibi sosyal medya platformlarında çok fazla bilgi bulunmaktadır. Bu çalışmada Tamamlayıcı beslenme ve Bebek liderliğinde beslenme (BLW) ile ilgili videolar ele alınarak Youtube'daki içeriklerin bilgi doğruluğu, güncelliği ve videoların genel kalitesi izlenmiştir. Çalışmada toplam 250 video Türkçe ve İngilizce olarak ayrılmış olup, 2015 ve 2024 yılı aralığında ki videolar seçilerek, 10.000 ve üzeri izlenme sayısına sahip olan videolar ele alınarak bir diyetisyen tarafından değerlendirilmiştir. DISCERN, GQS, JAMA ve VIQI gibi ölçüm araçları kullanılarak bu videolar puanlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21,0 paket programında istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The period of introducing complementary feeding to children is a topic of considerable curiosity and investigation. There is a wealth of information on this topic available on social media platforms such as YouTube. In this study, videos related to Complementary Feeding and Baby-Led Weaning (BLW) were examined to assess the accuracy, currency, and overall quality of content on YouTube. A total of 250 videos were selected, categorized into Turkish and English, and evaluated by a dietitian, focusing on videos published between 2015 and 2024 with over 10,000 views. These videos were assessed using measurement tools such as DISCERN, GQS, JAMA, and VIQI. The data obtained were statistically analyzed using SPSS 21.0 software, with a significance level set at p < 0.05 for all analyses. Differences were found between BLW and complementary feeding videos in terms of video duration, number of views, and VIQI2 score (p < 0.05). Significant differences were also observed among DISCERN categories in terms of publication year, number of comments, JAMA, VIQI1, VIQI2, VIQI3, and total VIQI scores (p < 0.05). Similarly, significant differences were found among GQS categories in terms of video duration, number of likes, number of comments, JAMA, VIQI1, VIQI2, VIQI3, VIQI4, and total VIQI scores (p < 0.05). While 22.6% of videos featuring a dietitian were rated as weak according to the DISCERN category, 83.8% of videos featuring an influencer were rated as weak (p = 0.001). This study is important as the first examination of YouTube videos on Complementary Feeding and BLW.