Gebelerin internet ve sosyal medyada doğumla ilgili izledikleri içeriklerin doğum korkusu ve doğum tercihi üzerine etkisi
The effect of the content related to birth watched by pregnant people on the internet and social media on the fear of birth and birth preference
  1. Tez No: 878448
  2. Yazar: ÖZGE ÖNER SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA PEKGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Gebelerin internet ve sosyal medyada izledikleri doğum ile ilgili içeriklerin, doğum korkusu ve doğum tercihi üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, 1 Ocak 2024 – 1 Nisan 2024 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Kadın Doğum polikliniklerine başvuru yapan, 18 yaş üstü 372 gebe ile görüşülerek tamamlandı. Tüm katılımcılara sosyodemografik özellikleri içeren 39 soruluk anket formu, 16 sorudan oluşan doğum tutum ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 23.0 programında yapılmıştır. Bulgular: Gebelerin yaş ortalaması 26,96±4,76 yıl saptandı. Doğum tutum ölçeği toplam puanı ortalaması 34,75±9,92 (min:17,max:58) bulundu. Gebelerin %38,1'inin (n=144) ilk gebeliğiydi, %20,7'sinin (n=77) düşük, %11,0'inin (n=41) küretaj öyküsü mevcuttu. Katılımcıların %52,2'si (n=119) daha önceki gebeliğinde doğum korkusu yaşadığını belirtti.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to examine the effect of birth-related contents that pregnant women watch on the internet and social media on their fear of birth and birth preference. Materials and Methods: This research is interviewing 372 pregnant women over the age of 18 who applied to Konya City Hospital Gynecology outpatient clinic between January 1, 2024 and April 1, 2024. A survey form consisting of 39 questions, including the sociodemographic characteristics of all cases, and birth attitude behavior, consisting of 16 questions, were used. Statistical analyzes were completed with SPSS version 23.0 program.. Results: The average age of the pregnant women was 26.96±4.76 years. The birth attitude scale total score average was found to be 34.75±9.92 (min: 17, max: 58). It was the first pregnancy of 38.1% (n=144) of the pregnant women, 20.7% (n=77) had a history of miscarriage, and 11.0% (n=41) had a history of curettage. 52.2% (n=119) of the participants stated that they had fear of birth in their previous pregnancy.